| Manufacturer Part Number: | TK16E60W,S1VX |
|---|---|
| Manufacturer: | Toshiba Semiconductor and Storage |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9107 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N CH 600V 15.8A TO-220 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TK16E60W,S1VX Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TK16E60W,S1VX | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Super Junction FETs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Toshiba Semiconductor and Storage | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Super Junction | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 15.8A (Ta) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 190 mOhm @ 7.9A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.7V @ 790µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 38nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 1350pF @ 300V | |
| Power - Max | 130W | |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220 | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TK16E60W,S1VX | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TK16E60W,S1VX is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Toshiba Semiconductor and Storage all series components. The condition of TK16E60W,S1VX is new and unused, you can buy TK16E60W,S1VX Toshiba Semiconductor and Storage with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TK16E60W,S1VX.
| CDBA340L-HF | DIODE SCHOTTKY 40V 3A DO214AC | CDBA340L-HF.pdf | |
| CDBA160SLR-HF | DIODE SCHOTTKY 60V 1A DO214AC | CDBA160SLR-HF.pdf | |
| 1N5242BTR | Zener Diode 12V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N5242BTR.pdf | |
| STI270N4F3 | MOSFET N-CH 40V 120A I2PAK | STI270N4F3.pdf | |
| STB6NM60N | MOSFET N-CH 600V 4.6A D2PAK | STB6NM60N.pdf | |
| TK16J60W,S1VQ | MOSFET N CH 600V 15.8A TO-3P(N) | TK16J60W,S1VQ.pdf | |
| PIC16LF1579-I/SS | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 20-SSOP | PIC16LF1579-I/SS.pdf | |
| LM8261M5X/NOPB | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-5 | LM8261M5X/NOPB.pdf | |
| 74HCT4075PW,112 | OR Gate IC 3 Channel 14-TSSOP | 74HCT4075PW,112.pdf | |
| MIC4225YM-TR | IC MOSFET DVR DUAL-INV 4A 8SOIC | MIC4225YM-TR.pdf | |
| MCP1404-E/SO | IC MOSFET DVR 4.5A DUAL 16SOIC | MCP1404-E/SO.pdf | |
| MCP1703AT-5002E/CB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 250mA SOT-23A-3 | MCP1703AT-5002E/CB.pdf |