| Manufacturer Part Number: | TK17E65W,S1X |
|---|---|
| Manufacturer: | Toshiba Semiconductor and Storage |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9237 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 650V 17.3A TO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TK17E65W,S1X Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TK17E65W,S1X | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | N-Channel Standard FETs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Toshiba Semiconductor and Storage | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 650V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 17.3A (Ta) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 200 mOhm @ 8.7A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.5V @ 900µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 45nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 1800pF @ 300V | |
| Power - Max | 165W | |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220 | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TK17E65W,S1X | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TK17E65W,S1X is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Toshiba Semiconductor and Storage all series components. The condition of TK17E65W,S1X is new and unused, you can buy TK17E65W,S1X Toshiba Semiconductor and Storage with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TK17E65W,S1X.
| MBRF2045CTHE3/45 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 10A Through Hole TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab | MBRF2045CTHE3/45.pdf | |
| DSA90C200HR | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 200V 45A Through Hole TO-247-3 | DSA90C200HR.pdf | |
| IXFH7N80 | MOSFET N-CH 800V 7A TO-247AD | IXFH7N80.pdf | |
| 650R-14ILFT | IC NETWORKING SYSTEM CLK 20-SSOP | 650R-14ILFT.pdf | |
| MK20DX128VFM5 | ARM® Cortex®-M4 Kinetis K20 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 128KB (128K x 8) FLASH 32-QFN Exposed Pad (5x5) | MK20DX128VFM5.pdf | |
| CY8C3665AXI-198 | 8051 PSOC® 3 CY8C36xx Microcontroller IC 8-Bit 67MHz 32KB (32K x 8) FLASH 100-TQFP (14x14) | CY8C3665AXI-198.pdf | |
| C8051F850-C-IUR | 8051 C8051F85x Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 8KB (8K x 8) FLASH 24-QSOP | C8051F850-C-IUR.pdf | |
| PIC24EP128MC202T-E/SO | PIC PIC® 24EP Microcontroller IC 16-Bit 60 MIPs 128KB (43K x 24) FLASH 28-SOIC | PIC24EP128MC202T-E/SO.pdf | |
| VSC7444YIH-01 | Telecom IC Ethernet Switch | VSC7444YIH-01.pdf | |
| SC16C850IET,115 | IC UART SINGLE W/FIFO 36-TFBGA | SC16C850IET,115.pdf | |
| PCA9848PWJ | Bus Switch 2 x 8:1 24-TSSOP | PCA9848PWJ.pdf | |
| S-80948CNMC-G9JT2U | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-5 | S-80948CNMC-G9JT2U.pdf | |
| ADT7518ARQZ | Temp Monitoring System (Sensor) -40°C ~ 120°C, External Sensor Internal and External Sensor I²C, MICROWIRE, QSPI, SPI Output 16-QSOP | ADT7518ARQZ.pdf | |
| TPS61012DGS | Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 1.8V 1 Output 540mA (Switch) 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | TPS61012DGS.pdf | |
| TPS799315DDCT | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.15V 200mA 5-SOT | TPS799315DDCT.pdf |