| Manufacturer Part Number: | TK17N65W,S1F |
|---|---|
| Manufacturer: | Toshiba Semiconductor and Storage |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9160 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 650V 17.3A T0247 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TK17N65W,S1F Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TK17N65W,S1F | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | N-Channel Standard FETs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Toshiba Semiconductor and Storage | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 650V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 17.3A (Ta) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 200 mOhm @ 8.7A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.5V @ 900µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 45nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 1800pF @ 300V | |
| Power - Max | 165W | |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-247-3 | |
| Supplier Device Package | TO-247 | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TK17N65W,S1F | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TK17N65W,S1F is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Toshiba Semiconductor and Storage all series components. The condition of TK17N65W,S1F is new and unused, you can buy TK17N65W,S1F Toshiba Semiconductor and Storage with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TK17N65W,S1F.
| SZBZX84C5V1ET3G | Zener Diode 5.1V 225mW ±6% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236) | SZBZX84C5V1ET3G.pdf | |
| JANTX1N5543D-1 | Zener Diode 25V 500mW ±1% Through Hole DO-35 (DO-204AH) | JANTX1N5543D-1.pdf | |
| FJB102TM | TRANS NPN DARL 100V 8A D2PAK | FJB102TM.pdf | |
| BDW94B-S | TRANS PNP DARL 80V 12A TO220 | BDW94B-S.pdf | |
| FQB34P10TM_F085 | MOSFET P-CH 100V 33.5A D2PAK | FQB34P10TM_F085.pdf | |
| FGA30N65SMD | IGBT Field Stop 650V 60A 300W Through Hole TO-3P | FGA30N65SMD.pdf | |
| SI5364-F-BC | IC PREC PORT CARD CLOCK 99CBGA | SI5364-F-BC.pdf | |
| PIC16LF1827-I/MV | PIC PIC® XLP™ mTouch™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 28-UQFN (4x4) | PIC16LF1827-I/MV.pdf | |
| R5F117ACGSP#50 | RL78 RL78/L1D Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 32KB (32K x 8) FLASH 30-LSSOP | R5F117ACGSP#50.pdf | |
| PIC18F86J11T-I/PT | PIC PIC® 18J Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 64KB (32K x 16) FLASH 80-TQFP (12x12) | PIC18F86J11T-I/PT.pdf | |
| SP233ACT-L | 2/2 Transceiver Full RS232 20-SOIC | SP233ACT-L.pdf | |
| MAX244CQH+D | 8/10 Transceiver Full RS232 44-PLCC (16.59x16.59) | MAX244CQH+D.pdf | |
| CY7C68000A-56LFXC | 1/1 Transceiver Full USB 2.0 56-QFN (8x8) Sawn | CY7C68000A-56LFXC.pdf | |
| TDA7801SM | Amplifier IC 4-Channel (Quad) Class D 27-Flexiwatt (SMD) | TDA7801SM.pdf | |
| TLC27L2CPW | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-TSSOP | TLC27L2CPW.pdf |