| Manufacturer Part Number: | TK20E60W,S1VX |
|---|---|
| Manufacturer: | Toshiba Semiconductor and Storage |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 600V 20A TO-220 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TK20E60W,S1VX Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TK20E60W,S1VX | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Toshiba Semiconductor and Storage | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 20A (Ta) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 155 mOhm @ 10A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.7V @ 1mA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 48nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 1680pF @ 300V | |
| Power - Max | 165W | |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220 | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TK20E60W,S1VX | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TK20E60W,S1VX is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Toshiba Semiconductor and Storage all series components. The condition of TK20E60W,S1VX is new and unused, you can buy TK20E60W,S1VX Toshiba Semiconductor and Storage with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TK20E60W,S1VX.
| CTA08-1200B | TRIAC 1.2KV 8A TO220AB | CTA08-1200B.pdf | |
| LMX2531LQX1778E/NOPB | IC FREQ SYNTH HI PERF VCO 36WQFN | LMX2531LQX1778E/NOPB.pdf | |
| AD7858BRZ | 12 Bit Analog to Digital Converter 4, 8 Input 1 SAR 24-SOIC | AD7858BRZ.pdf | |
| 5CGXFC4C6F27C7N | IC FPGA 336 I/O 672FBGA | 5CGXFC4C6F27C7N.pdf | |
| A3PN250-Z1VQG100 | IC FPGA 68 I/O 100VQFP | A3PN250-Z1VQG100.pdf | |
| EFM8BB31F64I-B-QFP32 | CIP-51 8051 Automotive, AEC-Q100, Busy Bee Microcontroller IC 8-Bit 50MHz 64KB (64K x 8) FLASH 32-QFP (7x7) | EFM8BB31F64I-B-QFP32.pdf | |
| PIC32MX130F064D-V/TL | MIPS32® M4K™ Automotive, AEC-Q100, PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 64KB (64K x 8) FLASH 44-VTLA (6x6) | PIC32MX130F064D-V/TL.pdf | |
| PIC16F73-E/SP | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) FLASH 28-SPDIP | PIC16F73-E/SP.pdf | |
| MB96F645RBPMC-GS-N2E1 | F²MC-16FX F²MC-16FX MB96640 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 96KB (96K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MB96F645RBPMC-GS-N2E1.pdf | |
| SPC56AP60L5BEFAR | e200z0h SPC56 Microcontroller IC 32-Bit 64MHz 1MB (1M x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | SPC56AP60L5BEFAR.pdf | |
| MC56F8145VFGE | 56800E 56F8xxx Microcontroller IC 16-Bit 40MHz 128KB (64K x 16) FLASH 128-LQFP (14x20) | MC56F8145VFGE.pdf | |
| M38869FFAGP | 740 740/38000 Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 60KB (60K x 8) FLASH 80-QFP (14x14) | M38869FFAGP.pdf | |
| SAF-XE164HM-24F80L AA | C166SV2 XE16x Microcontroller IC 16-Bit 80MHz 192KB (192K x 8) FLASH PG-LQFP-100-8 | SAF-XE164HM-24F80L AA.pdf | |
| M2S090T-1FCSG325I | ARM® Cortex®-M3 System On Chip (SOC) IC SmartFusion®2 FPGA - 90K Logic Modules 512KB 64KB 166MHz 325-BGA (11x11) | M2S090T-1FCSG325I.pdf | |
| MAX4547ESE+T | IC VIDEO SWITCH DUAL SPDT 16SOIC | MAX4547ESE+T.pdf |