| Manufacturer Part Number: | TK35N65W,S1F |
|---|---|
| Manufacturer: | Toshiba Semiconductor and Storage |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9075 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 650V 35A TO-247 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TK35N65W,S1F Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TK35N65W,S1F | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | N-Channel Standard FETs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Toshiba Semiconductor and Storage | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 650V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 35A (Ta) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 80 mOhm @ 17.5A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.5V @ 2.1mA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 100nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 4100pF @ 300V | |
| Power - Max | 270W | |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-247-3 | |
| Supplier Device Package | TO-247 | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TK35N65W,S1F | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TK35N65W,S1F is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Toshiba Semiconductor and Storage all series components. The condition of TK35N65W,S1F is new and unused, you can buy TK35N65W,S1F Toshiba Semiconductor and Storage with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TK35N65W,S1F.
| MA2J7280GL | Diode Schottky 30V 30mA (DC) Surface Mount SMini2-F3 | MA2J7280GL.pdf | |
| ZMDC953TA | DIODE VARACTOR LV 45PF SC70-3 | ZMDC953TA.pdf | |
| 2SC4738-GR,LF | TRANS NPN 50V 0.15A SSM | 2SC4738-GR,LF.pdf | |
| 2SC5585TL | TRANS NPN 12V 0.5A SOT-416 | 2SC5585TL.pdf | |
| 2SC5569-TD-E | TRANS NPN 50V 7A SOT89-3 | 2SC5569-TD-E.pdf | |
| ZVN0540ASTOB | MOSFET N-CH 400V 0.09A TO92-3 | ZVN0540ASTOB.pdf | |
| 8N3QV01KG-0127CDI8 | VCXO IC 25MHz, 33.3333MHz, 50MHz, 125MHz 10-CLCC | 8N3QV01KG-0127CDI8.pdf | |
| MCP48FVB21T-E/UN | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 10-MSOP | MCP48FVB21T-E/UN.pdf | |
| AD667JPZ-REEL | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 28-PLCC (11.51x11.51) | AD667JPZ-REEL.pdf | |
| 5SGXEA7N2F40C2N | IC FPGA 600 I/O 1517FBGA | 5SGXEA7N2F40C2N.pdf | |
| STM8S207K6T3C | STM8 STM8S Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 32KB (32K x 8) FLASH | STM8S207K6T3C.pdf | |
| LT3669IUFD#PBF | 1/1 Transceiver IO-Link 28-QFN (4x5) | LT3669IUFD#PBF.pdf | |
| ISD2560P | Voice Record/Playback IC Multiple Message 1 Min Pushbutton 28-DIP | ISD2560P.pdf | |
| LM4910MA/NOPB | Amplifier IC Headphones, 2-Channel (Stereo) Class AB 8-SOIC | LM4910MA/NOPB.pdf | |
| TC7SHU04FU5LJFT | Inverter IC 1 Channel USV | TC7SHU04FU5LJFT.pdf |