| Manufacturer Part Number: | TK50E06K3A,S1X(S |
|---|---|
| Manufacturer: | Toshiba Semiconductor and Storage |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 60V 50A TO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TK50E06K3A,S1X(S Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TK50E06K3A,S1X(S | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Toshiba Semiconductor and Storage | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 50A | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 8.5 mOhm @ 25A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | - | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 54nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | - | |
| Power - Max | 104W | |
| Operating Temperature | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220-3 | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TK50E06K3A,S1X(S | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TK50E06K3A,S1X(S is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Toshiba Semiconductor and Storage all series components. The condition of TK50E06K3A,S1X(S is new and unused, you can buy TK50E06K3A,S1X(S Toshiba Semiconductor and Storage with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TK50E06K3A,S1X(S.
| MMBD914LT1G | DIODE GEN PURP 100V 200MA SOT23 | MMBD914LT1G.pdf | |
| 1N969B | Zener Diode 22V 500mW ±5% Through Hole DO-7 | 1N969B.pdf | |
| IRFR4105ZTRPBF | MOSFET N-CH 55V 30A DPAK | IRFR4105ZTRPBF.pdf | |
| NTMFS4744NT1G | MOSFET N-CH 30V 7A SO-8FL | NTMFS4744NT1G.pdf | |
| XA6SLX25T-3CSG324Q | IC FPGA 190 I/O 324CSGBGA | XA6SLX25T-3CSG324Q.pdf | |
| A3P030-1QNG48I | IC FPGA 34 I/O 48QFN | A3P030-1QNG48I.pdf | |
| ATMEGA48PA-MMHR | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 4KB (2K x 16) FLASH 28-VQFN (4x4) | ATMEGA48PA-MMHR.pdf | |
| MB9AF111MAPMC-G-JNE2 | ARM® Cortex®-M3 FM3 MB9A110A Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 64KB (64K x 8) FLASH 80-LQFP (12x12) | MB9AF111MAPMC-G-JNE2.pdf | |
| MB90F883AHPF-G-103-JNE1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90880 Microcontroller IC 16-Bit 33MHz 384KB (384K x 8) FLASH 100-QFP (14x20) | MB90F883AHPF-G-103-JNE1.pdf | |
| TPA122DG4 | Amplifier IC Headphones, 2-Channel (Stereo) Class AB 8-SOIC | TPA122DG4.pdf | |
| CY6264-70SNXA | IC SRAM 64KBIT 70NS 28SOIC | CY6264-70SNXA.pdf | |
| MCZ33812AEKR2 | Automotive PMIC 32-SOIC Exposed Pad | MCZ33812AEKR2.pdf | |
| S-1132B22-M5T1G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.2V 300mA SOT-23-5 | S-1132B22-M5T1G.pdf | |
| ISL9305IRTHWLNCZ-T | Linear And Switching Voltage Regulator IC 4 Output Step-Down (Buck) (2), Linear (LDO) (2) 3MHz 16-WQFN Exposed Pad | ISL9305IRTHWLNCZ-T.pdf |