| Manufacturer Part Number: | TK5A65W,S5X |
|---|---|
| Manufacturer: | Toshiba Semiconductor and Storage |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9260 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 650V 5.2A TO-220SIS |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TK5A65W,S5X Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TK5A65W,S5X | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | N-Channel Standard FETs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Toshiba Semiconductor and Storage | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 650V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 5.2A (Ta) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 1.2 Ohm @ 2.6A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.5V @ 170µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 10.5nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 380pF @ 300V | |
| Power - Max | 30W | |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab | |
| Supplier Device Package | TO-220SIS | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TK5A65W,S5X | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TK5A65W,S5X is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Toshiba Semiconductor and Storage all series components. The condition of TK5A65W,S5X is new and unused, you can buy TK5A65W,S5X Toshiba Semiconductor and Storage with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TK5A65W,S5X.
| VS-60EPU04PBF | DIODE GEN PURP 400V 60A TO247AC | VS-60EPU04PBF.pdf | |
| JANTX1N5417 | Diode Standard 200V 3A Through Hole | JANTX1N5417.pdf | |
| BYW98-200RL | Diode Standard 200V 3A Through Hole DO-201AD | BYW98-200RL.pdf | |
| AZ23C33-E3-08 | Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 33V 300mW ±5% SOT-23 | AZ23C33-E3-08.pdf | |
| CMDZ43V TR | Zener Diode 43V 250mW ±5% Surface Mount SOD-323 | CMDZ43V TR.pdf | |
| JAN2N2323A | SCR 50V Sensitive Gate Through Hole TO-5 | JAN2N2323A.pdf | |
| IRF7433PBF | MOSFET P-CH 12V 8.9A 8-SOIC | IRF7433PBF.pdf | |
| 8N4SV76AC-0167CDI8 | VCXO IC 98MHz 6-CLCC | 8N4SV76AC-0167CDI8.pdf | |
| 8N3Q001EG-0114CDI8 | Clock Oscillator IC 300MHz, 350MHz, 400MHz, 533MHz 10-CLCC | 8N3Q001EG-0114CDI8.pdf | |
| 8N4QV01KG-0151CDI | VCXO IC 150MHz, 156.25MHz, 212.5MHz, 150MHz 10-CLCC | 8N4QV01KG-0151CDI.pdf | |
| TDA9955HL/17/C1,51 | ADC, Video 8 bit 170M Serial 100-LQFP (14x14) | TDA9955HL/17/C1,51.pdf | |
| MC9S12E128CFUE | HCS12 HCS12 Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 128KB (128K x 8) FLASH 80-QFP (14x14) | MC9S12E128CFUE.pdf | |
| M38039G6HKP#U0 | 740 740/38000 Microcontroller IC 8-Bit 16.8MHz 24KB (24K x 8) QzROM 64-LQFP (14x14) | M38039G6HKP#U0.pdf | |
| KMPC8349ECVVAJDB | PowerPC e300 Microprocessor IC MPC83xx 1 Core, 32-Bit 533MHz 672-TBGA (35x35) | KMPC8349ECVVAJDB.pdf | |
| PEX8615-BA50BI G | IC PCI EXPRESS SWITCH | PEX8615-BA50BI G.pdf |