| Manufacturer Part Number: | TK5P60W,RVQ |
|---|---|
| Manufacturer: | Toshiba Semiconductor and Storage |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N CH 600V 5.4A DPAK |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TK5P60W,RVQ Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TK5P60W,RVQ | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Super Junction FETs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Toshiba Semiconductor and Storage | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Super Junction | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 5.4A (Ta) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 900 mOhm @ 2.7A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.7V @ 270µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 10.5nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 380pF @ 300V | |
| Power - Max | 60W | |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 | |
| Supplier Device Package | DPAK | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TK5P60W,RVQ | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TK5P60W,RVQ is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Toshiba Semiconductor and Storage all series components. The condition of TK5P60W,RVQ is new and unused, you can buy TK5P60W,RVQ Toshiba Semiconductor and Storage with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TK5P60W,RVQ.
| DSTF3060CR | Diode Array 1 Pair Common Anode Schottky 60V 15A Through Hole TO-220-3 Isolated Tab | DSTF3060CR.pdf | |
| SK55AFL-TP | DIODE SCHOTTKY 50V 5A DO221AC | SK55AFL-TP.pdf | |
| EG01CV | DIODE GEN PURP 1KV 500MA AXIAL | EG01CV.pdf | |
| CDLL5242 | Zener Diode 12V 10W ±20% Surface Mount DO-213AB | CDLL5242.pdf | |
| TTA003,L1NQ(O | TRANS PNP 80V 3A PW-MOLD | TTA003,L1NQ(O.pdf | |
| SSM3K72CFS,LF | MOSFET N-CH 60V 0.17A | SSM3K72CFS,LF.pdf | |
| 8N4DV85KC-0106CDI | VCXO IC 125.009375MHz, 150MHz 6-CLCC | 8N4DV85KC-0106CDI.pdf | |
| 8N4QV01KG-0143CDI | VCXO IC 81MHz, 135MHz, 270MHz, 108MHz 10-CLCC | 8N4QV01KG-0143CDI.pdf | |
| TLC2543CFNG3 | 12 Bit Analog to Digital Converter 11 Input 1 SAR 20-PLCC (9x9) | TLC2543CFNG3.pdf | |
| DAC8408FPZ | 8 Bit Digital to Analog Converter 4 28-PDIP | DAC8408FPZ.pdf | |
| LTC2630CSC6-LM8#TRMPBF | 8 Bit Digital to Analog Converter 1 SC-70-6 | LTC2630CSC6-LM8#TRMPBF.pdf | |
| 5SGXEBBR2H43I3LN | IC FPGA 600 I/O 1760HBGA | 5SGXEBBR2H43I3LN.pdf | |
| R5F1018CALA#W0 | RL78 RL78/G13 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 32KB (32K x 8) FLASH 25-LGA (3x3) | R5F1018CALA#W0.pdf | |
| R5F212DCSNFP#V2 | R8C R8C/2x/2D Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 128KB (128K x 8) FLASH | R5F212DCSNFP#V2.pdf | |
| MC100LVEL16MNR4G | IC RCVR 3.3V ECL DIFF 8-DFN | MC100LVEL16MNR4G.pdf |