| Manufacturer Part Number: | TK6A65W,S5X |
|---|---|
| Manufacturer: | Toshiba Semiconductor and Storage |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9182 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 650V 5.8A TO-220SIS |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TK6A65W,S5X Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TK6A65W,S5X | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | N-Channel Standard FETs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Toshiba Semiconductor and Storage | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 650V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 5.8A (Ta) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 1 Ohm @ 2.9A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.5V @ 180µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 11nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 390pF @ 300V | |
| Power - Max | 30W | |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab | |
| Supplier Device Package | TO-220SIS | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TK6A65W,S5X | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TK6A65W,S5X is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Toshiba Semiconductor and Storage all series components. The condition of TK6A65W,S5X is new and unused, you can buy TK6A65W,S5X Toshiba Semiconductor and Storage with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TK6A65W,S5X.
| BAT48ZFILM | DIODE SCHOTTKY 40V 350MA SOD123 | BAT48ZFILM.pdf | |
| MMBZ5231BW-7 | Zener Diode 5.1V 200mW ±5% Surface Mount SOT-323 | MMBZ5231BW-7.pdf | |
| 3EZ22D10/TR8 | Zener Diode 22V 3W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 3EZ22D10/TR8.pdf | |
| PD430807 | SCR Module 800V 1100A Series Connection - All SCRs Chassis Mount POW-R-BLOK™ Module | PD430807.pdf | |
| ZTX712 | TRANS PNP DARL 60V 0.8A E-LINE | ZTX712.pdf | |
| FOS-164P-MF-11-S | IC SGNL BUFFER/REPEAT/SPLTR | FOS-164P-MF-11-S.pdf | |
| OP07CD | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | OP07CD.pdf | |
| AS7C31026B-20TCN | IC SRAM 1M 16KX16 3.3V 44-TSOP | AS7C31026B-20TCN.pdf | |
| IDT71V67602S150PF | IC SRAM 9MBIT 150MHZ 100TQFP | IDT71V67602S150PF.pdf | |
| IX2C11P1 | IC DRVR HALF BRIDGE GATE 8DIP | IX2C11P1.pdf | |
| DRV2604YZFT | Motor Driver Power MOSFET I²C 9-DSBGA | DRV2604YZFT.pdf | |
| XC6124C328ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6124C328ER-G.pdf | |
| TPS40050PWPR | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 16-HTSSOP | TPS40050PWPR.pdf | |
| MP20042DG-ZS-LF-P | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 3.3V, 5V 200mA 8-QFN (2x2) | MP20042DG-ZS-LF-P.pdf | |
| KA7924 | Linear Voltage Regulator IC Negative Fixed 1 Output -24V 1A TO-220-3 | KA7924.pdf |