| Manufacturer Part Number: | TK6P60W,RVQ |
|---|---|
| Manufacturer: | Toshiba Semiconductor and Storage |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N CH 600V 6.2A DPAK |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TK6P60W,RVQ Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TK6P60W,RVQ | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Toshiba Semiconductor and Storage | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Super Junction | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 6.2A (Ta) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 820 mOhm @ 3.1A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.7V @ 310µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 12nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 390pF @ 300V | |
| Power - Max | 60W | |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 | |
| Supplier Device Package | DPAK | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TK6P60W,RVQ | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TK6P60W,RVQ is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Toshiba Semiconductor and Storage all series components. The condition of TK6P60W,RVQ is new and unused, you can buy TK6P60W,RVQ Toshiba Semiconductor and Storage with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TK6P60W,RVQ.
| MMBZ5223B | Zener Diode 2.7V 350mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 | MMBZ5223B.pdf | |
| UDZVTE-173.3B | Zener Diode 3.3V 200mW Surface Mount UMD2 | UDZVTE-173.3B.pdf | |
| BLF4G20S-110B,112 | RF Mosfet LDMOS 28V 700mA 1.93GHz ~ 1.99GHz 13.5dB 100W SOT502B | BLF4G20S-110B,112.pdf | |
| ICS841N254AKILFT | IC CLK SYNTHESIZER 32VFQFN | ICS841N254AKILFT.pdf | |
| C8051F045-GQ | 8051 C8051F04x Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | C8051F045-GQ.pdf | |
| STM32F205VET6 | ARM® Cortex®-M3 STM32 F2 Microcontroller IC 32-Bit 120MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | STM32F205VET6.pdf | |
| R5F363AKDFA#U0 | M16C/60 M16C™ M16C/60/63 Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 384KB (384K x 8) FLASH 100-QFP (14x20) | R5F363AKDFA#U0.pdf | |
| TLV320AIC12CDBT | Voice-Band Interface 16 b Serial 30-TSSOP | TLV320AIC12CDBT.pdf | |
| STUSB06EHTR | 1/1 Transceiver USB 16-BCC (3x3) | STUSB06EHTR.pdf | |
| LMV358IPWRG4Q1 | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-TSSOP | LMV358IPWRG4Q1.pdf | |
| SN74LVC1G139YZPR | Decoder/Demultiplexer 1 x 2:4 8-DSBGA, 8-WCSP (1.9x0.9) | SN74LVC1G139YZPR.pdf | |
| AY0438T-I/L | IC LCD DRIVER CMOS 32SEG 44PLCC | AY0438T-I/L.pdf | |
| TC4404EOA | IC MOSFET DVR 1.5A DUAL OD 8SOIC | TC4404EOA.pdf | |
| MTD6501D-LC1 | Motor Driver DMOS PWM 10-MSOP | MTD6501D-LC1.pdf | |
| MAX1864TEEE+T | Power Supply Controller Power Supply Controller 16-QSOP | MAX1864TEEE+T.pdf |