| Manufacturer Part Number: | TK6Q60W,S1VQ |
|---|---|
| Manufacturer: | Toshiba Semiconductor and Storage |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N CH 600V 6.2A IPAK |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TK6Q60W,S1VQ Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TK6Q60W,S1VQ | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Toshiba Semiconductor and Storage | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Super Junction | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 6.2A (Ta) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 820 mOhm @ 3.1A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.7V @ 310µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 12nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 390pF @ 300V | |
| Power - Max | 60W | |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-251-3 Stub Leads, IPak | |
| Supplier Device Package | I-Pak | |
| Standard Package | 75 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TK6Q60W,S1VQ | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TK6Q60W,S1VQ is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Toshiba Semiconductor and Storage all series components. The condition of TK6Q60W,S1VQ is new and unused, you can buy TK6Q60W,S1VQ Toshiba Semiconductor and Storage with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TK6Q60W,S1VQ.
| 1PMT5934C/TR13 | Zener Diode 24V 3W ±2% Surface Mount DO-216AA | 1PMT5934C/TR13.pdf | |
| DSC7Q01Q0L | TRANS NPN DARL 80V 1A MINIP3 | DSC7Q01Q0L.pdf | |
| BLF6H10L-160,112 | RF Mosfet LDMOS 50V 600mA 952.5MHz ~ 957.5MHz 20dB 38W SOT467C | BLF6H10L-160,112.pdf | |
| SIHD7N60E-E3 | MOSFET N-CH 600V 7A TO-252 | SIHD7N60E-E3.pdf | |
| 2305NZT-1DCG8 | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 133MHz 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | 2305NZT-1DCG8.pdf | |
| CD74HC4046ANSRE4 | IC PLL W/VCO 16SO | CD74HC4046ANSRE4.pdf | |
| M1033-16-155.5200T | IC PLL JITTER ATTENUATOR 36CLCC | M1033-16-155.5200T.pdf | |
| 8N3Q001EG-1086CDI | Clock Oscillator IC 350MHz 10-CLCC | 8N3Q001EG-1086CDI.pdf | |
| XC6VLX75T-1FFG784I | IC FPGA 360 I/O 784FCBGA | XC6VLX75T-1FFG784I.pdf | |
| EP4CE22E22C8 | IC FPGA 79 I/O 144EQFP | EP4CE22E22C8.pdf | |
| PIC24HJ64GP206A-I/PT | PIC PIC® 24H Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 64KB (22K x 24) FLASH 64-TQFP (10x10) | PIC24HJ64GP206A-I/PT.pdf | |
| MC68HC000EI8R2 | EC000 Microprocessor IC M680x0 1 Core, 32-Bit 8MHz 68-PLCC (25x25) | MC68HC000EI8R2.pdf | |
| ADM3070EARZ | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 14-SOICN | ADM3070EARZ.pdf | |
| PI90LV179WEX | 1/1 Transceiver Full LVDS 8-SOIC | PI90LV179WEX.pdf | |
| MAX4475AUT/V+T | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-6 | MAX4475AUT/V+T.pdf |