| Manufacturer Part Number: | TK7P60W,RVQ |
|---|---|
| Manufacturer: | Toshiba Semiconductor and Storage |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N CH 600V 7A DPAK |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TK7P60W,RVQ Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TK7P60W,RVQ | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | DTMOSIV Superjunction MOSFETs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Toshiba Semiconductor and Storage | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Super Junction | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 7A (Ta) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 600 mOhm @ 3.5A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.7V @ 350µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 15nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 490pF @ 300V | |
| Power - Max | 60W | |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 | |
| Supplier Device Package | DPAK | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TK7P60W,RVQ | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TK7P60W,RVQ is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Toshiba Semiconductor and Storage all series components. The condition of TK7P60W,RVQ is new and unused, you can buy TK7P60W,RVQ Toshiba Semiconductor and Storage with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TK7P60W,RVQ.
| MMSD4148 | DIODE GEN PURP 100V 200MA SOD123 | MMSD4148.pdf | |
| CDLL3027A | Zener Diode 20V 1W ±10% Surface Mount DO-213AB | CDLL3027A.pdf | |
| ZXTD6717E6TC | TRANS NPN/PNP 15V/12V SOT23-6 | ZXTD6717E6TC.pdf | |
| BLS7G2730LS-200PU | RF Mosfet LDMOS (Dual), Common Source 32V 100mA 2.7GHz ~ 3GHz 12dB 200W SOT539B | BLS7G2730LS-200PU.pdf | |
| 8N3QV01KG-0060CDI8 | VCXO IC 622.08MHz 10-CLCC | 8N3QV01KG-0060CDI8.pdf | |
| MB90922NCSPMC-GS-118E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90920 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 256KB (256K x 8) Mask ROM 120-LQFP (16x16) | MB90922NCSPMC-GS-118E1.pdf | |
| DG2004DQ-T1-E3 | 2 Circuit IC Switch 1:1 2.5 Ohm 8-MSOP | DG2004DQ-T1-E3.pdf | |
| ICL3241IBZ | 3/5 Transceiver Full RS232 28-SOIC W | ICL3241IBZ.pdf | |
| LM567CN/NOPB | Telecom IC Tone Decoder 8-PDIP | LM567CN/NOPB.pdf | |
| ISD5108SY | Voice Record/Playback IC Multiple Message 4 Min 22 Sec ~ 8 Min 44 Sec I²C 28-SOIC | ISD5108SY.pdf | |
| 74V1G80CTR | IC D-TYPE POS TRG SNGL SOT323-5 | 74V1G80CTR.pdf | |
| CY7C1518KV18-300BZC | IC SRAM 72MBIT 300MHZ 165FBGA | CY7C1518KV18-300BZC.pdf | |
| MCP3913A1T-E/SS | IC ENERGY METER FRONT 6CH 28SSOP | MCP3913A1T-E/SS.pdf | |
| MIC3230YML-TR | LED Driver IC 1 Output DC DC Controller Step-Up (Boost) PWM Dimming 12-MLF™ (4x4) | MIC3230YML-TR.pdf | |
| LP3963ESX-2.5/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 3A DDPAK/TO-263-5 | LP3963ESX-2.5/NOPB.pdf |