| Manufacturer Part Number: | TK7P65W,RQ |
|---|---|
| Manufacturer: | Toshiba Semiconductor and Storage |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 11010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 650V 6.8A DPAK |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TK7P65W,RQ Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TK7P65W,RQ | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | N-Channel Standard FETs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Toshiba Semiconductor and Storage | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 650V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 6.8A (Ta) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 800 mOhm @ 3.4A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.5V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 15nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 490pF @ 300V | |
| Power - Max | 60W | |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 | |
| Supplier Device Package | DPAK | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TK7P65W,RQ | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TK7P65W,RQ is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Toshiba Semiconductor and Storage all series components. The condition of TK7P65W,RQ is new and unused, you can buy TK7P65W,RQ Toshiba Semiconductor and Storage with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TK7P65W,RQ.
| BYV29-600,127 | DIODE GEN PURP 600V 9A TO220AC | BYV29-600,127.pdf | |
| DZ4J030K0R | Zener Diode Array 2 Independent 3V 200mW SMini4-F3-B | DZ4J030K0R.pdf | |
| TZMC62-M-08 | Zener Diode 62V 500mW ±5% Surface Mount SOD-80 MiniMELF | TZMC62-M-08.pdf | |
| ICS2305M-1HT | IC BUFFER PLL 3.3V ZD 8-SOIC | ICS2305M-1HT.pdf | |
| 8N4SV76FC-0165CDI8 | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N4SV76FC-0165CDI8.pdf | |
| ADS8504IBDWG4 | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 28-SOIC | ADS8504IBDWG4.pdf | |
| ADS4125IRGZR | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 48-VQFN (7x7) | ADS4125IRGZR.pdf | |
| LCMXO1200E-3T100C | IC FPGA 73 I/O 100TQFP | LCMXO1200E-3T100C.pdf | |
| LPC3180FEL320/01,5 | ARM9® LPC3100 Microcontroller IC 16/32-Bit 208MHz ROMless 320-LFBGA (13x13) | LPC3180FEL320/01,5.pdf | |
| MB90F349CASPFR-GS | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90340 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-QFP (14x20) | MB90F349CASPFR-GS.pdf | |
| TLC5925IPWR | LED Driver IC 16 Output Linear Shift Register 45mA 24-TSSOP | TLC5925IPWR.pdf | |
| XC6123F539ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6123F539ER-G.pdf | |
| ADP130AUJZ-1.8-R7 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 350mA TSOT-5 | ADP130AUJZ-1.8-R7.pdf | |
| MAX8841ELT18+T | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 150mA 6-uDFN (1.5x1.0) | MAX8841ELT18+T.pdf | |
| ISL6324CRZ-T | - Controller, AMD SVI Voltage Regulator IC 2 Output 48-QFN (7x7) | ISL6324CRZ-T.pdf |