| Manufacturer Part Number: | TK7Q60W,S1VQ |
|---|---|
| Manufacturer: | Toshiba Semiconductor and Storage |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 600V 7A IPAK-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TK7Q60W,S1VQ Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TK7Q60W,S1VQ | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Toshiba Semiconductor and Storage | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 7A (Ta) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 600 mOhm @ 3.5A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.7V @ 350µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 15nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 490pF @ 300V | |
| Power - Max | 60W | |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-251-3 Stub Leads, IPak | |
| Supplier Device Package | I-Pak | |
| Standard Package | 75 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TK7Q60W,S1VQ | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TK7Q60W,S1VQ is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Toshiba Semiconductor and Storage all series components. The condition of TK7Q60W,S1VQ is new and unused, you can buy TK7Q60W,S1VQ Toshiba Semiconductor and Storage with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TK7Q60W,S1VQ.
| SMD24LHE-TP | Diode Schottky 40V 2A Surface Mount SOD-123HE | SMD24LHE-TP.pdf | |
| TLC0820ACDBR | 8 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Flash 20-SSOP | TLC0820ACDBR.pdf | |
| P8X32A-Q44 | Propeller™ Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 32KB (32K x 8) ROM | P8X32A-Q44.pdf | |
| ATTINY44-20SSUR | AVR AVR® ATtiny Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 4KB (2K x 16) FLASH 14-SOIC | ATTINY44-20SSUR.pdf | |
| AT83C24B-Z1RUM | Interface 28-QFN (5x5) | AT83C24B-Z1RUM.pdf | |
| 74AHC1G14GV,125 | Inverter IC 1 Channel Schmitt Trigger 5-TSOP | 74AHC1G14GV,125.pdf | |
| 93LC46CXT-E/SN | IC EEPROM 1KBIT 3MHZ 8SOIC | 93LC46CXT-E/SN.pdf | |
| LTC2950CDDB-1#TRPBF | Power Supply Controller Push Button, On/Off Controller 8-DFN (3x2) | LTC2950CDDB-1#TRPBF.pdf | |
| XC6122A530MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6122A530MR-G.pdf | |
| TS4041CILT-1.2 | Shunt Voltage Reference IC ±0.5% 12mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | TS4041CILT-1.2.pdf | |
| MAX17503ATP+ | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.9V 1 Output 2.5A 20-WFQFN Exposed Pad | MAX17503ATP+.pdf |