| Manufacturer Part Number: | TK8A60W,S4VX |
|---|---|
| Manufacturer: | Toshiba Semiconductor and Storage |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N CH 600V 8A TO-220SIS |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TK8A60W,S4VX Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TK8A60W,S4VX | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Toshiba Semiconductor and Storage | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Super Junction | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 8A (Ta) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 500 mOhm @ 4A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.7V @ 400µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 18.5nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 570pF @ 300V | |
| Power - Max | 30W | |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab | |
| Supplier Device Package | TO-220SIS | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TK8A60W,S4VX | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TK8A60W,S4VX is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Toshiba Semiconductor and Storage all series components. The condition of TK8A60W,S4VX is new and unused, you can buy TK8A60W,S4VX Toshiba Semiconductor and Storage with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TK8A60W,S4VX.
| HFA16PB120 | Diode Standard 1200V (1.2kV) 16A Through Hole TO-247AC Modified | HFA16PB120.pdf | |
| 1N5244B | Zener Diode 14V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N5244B.pdf | |
| 8N4SV75BC-0015CDI8 | VCXO IC 156.25MHz 6-CLCC | 8N4SV75BC-0015CDI8.pdf | |
| PCM1851APJT | ADC, Audio 24 bit 96k I²C, Serial 32-TQFP (7x7) | PCM1851APJT.pdf | |
| MB90020PMT-GS-107-BND | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 120LQFP | MB90020PMT-GS-107-BND.pdf | |
| MCF52223CVM66J | Coldfire V2 MCF5222x Microcontroller IC 32-Bit 66MHz 256KB (256K x 8) FLASH 81-MAPBGA (10x10) | MCF52223CVM66J.pdf | |
| TLC251CDR | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | TLC251CDR.pdf | |
| CD40192BPW | IC UP/DOWN COUNTR PRESET 16TSSOP | CD40192BPW.pdf | |
| SN74LS598DWE4 | IC SHIFT REG 8BIT W/LTCH 20SOIC | SN74LS598DWE4.pdf | |
| FST3257MTC | Multiplexer/Demultiplexer 4 x 2:1 16-TSSOP | FST3257MTC.pdf | |
| M25P40-VMN3PB | IC FLASH 4MBIT 75MHZ 8SO | M25P40-VMN3PB.pdf | |
| LM3421Q0MHX/NOPB | LED Driver IC 1 Output DC DC Controller SEPIC, Step-Down (Buck), Step-Up (Boost) Analog, PWM Dimming 16-HTSSOP | LM3421Q0MHX/NOPB.pdf | |
| UC3572DTR | Flyback Regulator Negative Output Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 8-SOIC | UC3572DTR.pdf | |
| TC1304-ZI0EMF | Linear And Switching Voltage Regulator IC 2 Output Step-Down (Buck) Synchronous (1), Linear (LDO) (1) 2MHz 10-VFDFN Exposed Pad | TC1304-ZI0EMF.pdf |