| Manufacturer Part Number: | TK8P60W,RVQ |
|---|---|
| Manufacturer: | Toshiba Semiconductor and Storage |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N CH 600V 8A DPAK |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TK8P60W,RVQ Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TK8P60W,RVQ | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Toshiba Semiconductor and Storage | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Super Junction | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 8A (Ta) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 500 mOhm @ 4A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.7V @ 400µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 18.5nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 570pF @ 300V | |
| Power - Max | 80W | |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 | |
| Supplier Device Package | DPAK | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TK8P60W,RVQ | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TK8P60W,RVQ is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Toshiba Semiconductor and Storage all series components. The condition of TK8P60W,RVQ is new and unused, you can buy TK8P60W,RVQ Toshiba Semiconductor and Storage with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TK8P60W,RVQ.
| SBR2060CT | Diode Array 1 Pair Common Cathode Super Barrier 60V 10A Through Hole TO-220-3 | SBR2060CT.pdf | |
| GP15KHE3/54 | Diode Standard 800V 1.5A Through Hole DO-204AC (DO-15) | GP15KHE3/54.pdf | |
| IXFT24N50Q | MOSFET N-CH 500V 24A TO-268 | IXFT24N50Q.pdf | |
| IRF1407STRRPBF | MOSFET N-CH 75V 100A D2PAK | IRF1407STRRPBF.pdf | |
| 8N3SV76KC-0132CDI8 | VCXO IC 496MHz 6-CLCC | 8N3SV76KC-0132CDI8.pdf | |
| XC2VP7-5FFG672I | IC FPGA 396 I/O 672FCBGA | XC2VP7-5FFG672I.pdf | |
| TM4C1294NCZADT3 | ARM® Cortex®-M4F Tiva™ C Microcontroller IC 32-Bit 120MHz 1MB (1M x 8) FLASH 212-NFBGA (10x10) | TM4C1294NCZADT3.pdf | |
| CY7C65631-56LTXC | USB Hub Controller USB 2.0 USB Interface 56-QFN (8x8) Sawn | CY7C65631-56LTXC.pdf | |
| SN65HVS881PWP | 1Mbps Serializer 8 Input 1 Output 28-HTSSOP | SN65HVS881PWP.pdf | |
| EL5364IS-T13 | Current Feedback Amplifier 3 Circuit 16-SOIC | EL5364IS-T13.pdf | |
| SN74ALS804ADWRE4 | NAND Gate IC 6 Channel 20-SOIC | SN74ALS804ADWRE4.pdf | |
| ISL61862AIRZ | Hot Swap Controller 2 Channel USB 8-DFN (3x3) | ISL61862AIRZ.pdf | |
| TLC7725ID | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 8-SOIC | TLC7725ID.pdf | |
| TPS71550DCKR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 50mA SC-70-5 | TPS71550DCKR.pdf | |
| S-13R1F13-A4T2U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.3V 150mA HSNT-4-B | S-13R1F13-A4T2U3.pdf |