| Manufacturer Part Number: | TK9P65W,RQ |
|---|---|
| Manufacturer: | Toshiba Semiconductor and Storage |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 12990 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 650V 9.3A DPAK |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TK9P65W,RQ Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TK9P65W,RQ | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | N-Channel Standard FETs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Toshiba Semiconductor and Storage | |
| Series | - | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 650V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 9.3A (Ta) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 560 mOhm @ 4.6A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.5V @ 350µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 20nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 700pF @ 300V | |
| Power - Max | 80W | |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 | |
| Supplier Device Package | DPAK | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TK9P65W,RQ | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TK9P65W,RQ is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Toshiba Semiconductor and Storage all series components. The condition of TK9P65W,RQ is new and unused, you can buy TK9P65W,RQ Toshiba Semiconductor and Storage with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TK9P65W,RQ.
| VS-VSMD400CW60 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 600V 200A Chassis Mount TO-244AB | VS-VSMD400CW60.pdf | |
| MMBD452LT1G | RF Diode Schottky - 1 Pair Series Connection 30V 225mW SOT-23-3 (TO-236) | MMBD452LT1G.pdf | |
| PTZTE2512B | Zener Diode 12.5V 1W ±6% Surface Mount PMDS | PTZTE2512B.pdf | |
| BZX384B16-E3-08 | Zener Diode 16V 200mW ±2% Surface Mount SOD-323 | BZX384B16-E3-08.pdf | |
| EC103B2 | SCR 200V 800mA Sensitive Gate Through Hole TO-92 | EC103B2.pdf | |
| MRFE6VS25GNR1 | RF Mosfet LDMOS 50V 10mA 512MHz 25.4dB 25W TO-270-2 GULL | MRFE6VS25GNR1.pdf | |
| 8N4DV85BC-0023CDI | VCXO IC 707.3527MHz, 707.3527MHz 6-CLCC | 8N4DV85BC-0023CDI.pdf | |
| 8N4QV01FG-0029CDI8 | VCXO IC 155.52MHz 10-CLCC | 8N4QV01FG-0029CDI8.pdf | |
| MB96F6B6RBPMC-GS-F4E1 | F²MC-16FX F²MC-16FX MB966B0 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 288KB (288K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MB96F6B6RBPMC-GS-F4E1.pdf | |
| TMS320F2801ZGMS | C28x C2000™ C28x Fixed-Point Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 32KB (16K x 16) FLASH 100-BGA MICROSTAR (10.1x10.1) | TMS320F2801ZGMS.pdf | |
| R5F21143DSP#U0 | R8C R8C/1x/14 Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 12KB (12K x 8) FLASH 20-LSSOP | R5F21143DSP#U0.pdf | |
| SN75C3222DWG4 | 2/2 Transceiver Full RS232 20-SOIC | SN75C3222DWG4.pdf | |
| TC75S55FU(TE85L,F) | General Purpose Amplifier 1 Circuit USV | TC75S55FU(TE85L,F).pdf | |
| 7007S20J8 | IC SRAM 256KBIT 20NS 68PLCC | 7007S20J8.pdf | |
| NCP1010AP130G | Converter Offline Flyback Topology 130kHz 7-PDIP | NCP1010AP130G.pdf |