| Manufacturer Part Number: | TN2907A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 60V 0.8A TO-226 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TN2907A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TN2907A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 14/Mar/2011 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 800mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 60V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.6V @ 50mA, 500mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 150mA, 10V | |
| Power - Max | 625mW | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 Long Body | |
| Supplier Device Package | TO-226 | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TN2907A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TN2907A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of TN2907A is new and unused, you can buy TN2907A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TN2907A.
| CMR1U-10 BK | Diode Standard 1000V (1kV) 1A Surface Mount SMB | CMR1U-10 BK.pdf | |
| MBRM140T3 | Diode Schottky 40V 1A Surface Mount Powermite | MBRM140T3.pdf | |
| 1N5368B-TP | Zener Diode 47V 5W ±5% Through Hole DO-15 | 1N5368B-TP.pdf | |
| 94-4796 | MOSFET N-CH 55V 85A D2PAK | 94-4796.pdf | |
| ICS670MI-02 | IC BUFFER/MULTIPLIER ZD 16-SOIC | ICS670MI-02.pdf | |
| AD7819YRZ | 8 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 16-SOIC | AD7819YRZ.pdf | |
| CY8C24794-24LTXI | M8C PSOC®1 CY8C24xxx Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 16KB (16K x 8) FLASH 56-QFN (8x8) Sawn | CY8C24794-24LTXI.pdf | |
| OPA2338EA/3K | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-8 | OPA2338EA/3K.pdf | |
| SN74LV10APWTE4 | NAND Gate IC 3 Channel 14-TSSOP | SN74LV10APWTE4.pdf | |
| 24LC01BHT-I/LT | IC EEPROM 1KBIT 400KHZ SC70-5 | 24LC01BHT-I/LT.pdf | |
| 709379L9PFI8 | IC SRAM 576KBIT 9NS 100TQFP | 709379L9PFI8.pdf | |
| MT46V32M16TG-5B IT:J TR | IC DDR SDRAM 512MBIT 6NS 66TSOP | MT46V32M16TG-5B IT:J TR.pdf | |
| TND525SS-TL-2H | IC DVR EXPD 600V 0.17A 8SOIC | TND525SS-TL-2H.pdf | |
| MAX6711TEXS+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-70-4 | MAX6711TEXS+T.pdf | |
| S-80826CNY-Z2-U | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel TO-92-3 | S-80826CNY-Z2-U.pdf |