| Manufacturer Part Number: | TN6705A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 45V 1.5A TO-226 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TN6705A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TN6705A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 14/Mar/2011 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 1.5A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 45V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1V @ 100mA, 1A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 40 @ 250mA, 2V | |
| Power - Max | 1W | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 Long Body | |
| Supplier Device Package | TO-226 | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TN6705A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TN6705A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of TN6705A is new and unused, you can buy TN6705A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TN6705A.
| MSRT150140(A) | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 1400V (1.4kV) 150A (DC) Chassis Mount Three Tower | MSRT150140(A).pdf | |
| AD7890BR-10 | Data Acquisition System (DAS) 12 bit 117k Serial 24-SOIC | AD7890BR-10.pdf | |
| DAC8512FSZ-REEL | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 8-SOIC | DAC8512FSZ-REEL.pdf | |
| XC2VP4-5FF672C | IC FPGA 348 I/O 672FCBGA | XC2VP4-5FF672C.pdf | |
| EPF10K130EFC484-1N | IC FPGA 369 I/O 484FBGA | EPF10K130EFC484-1N.pdf | |
| MC908QL3CDWE | HC08 HC08 Microcontroller IC 8-Bit 6KB (6K x 8) FLASH 16-SOIC | MC908QL3CDWE.pdf | |
| SAA-XC866L-4FRA BE | XC800 XC8xx Microcontroller IC 8-Bit 86MHz 16KB (16K x 8) FLASH 38-TSSOP | SAA-XC866L-4FRA BE.pdf | |
| DG306AAK/883 | 2 Circuit IC Switch 2:1 50 Ohm 14-CERDIP | DG306AAK/883.pdf | |
| ADG888YCPZ-REEL | 2 Circuit IC Switch 2:2 480 mOhm 16-LFCSP-VQ (4x4) | ADG888YCPZ-REEL.pdf | |
| TUSB2046BIRHBR | USB Hub Controller USB 1.0 USB Interface 32-VQFN (5x5) | TUSB2046BIRHBR.pdf | |
| SN75108ADG4 | 0/2 Receiver 14-SOIC | SN75108ADG4.pdf | |
| XR3080XIDTR-F | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 14-SOIC | XR3080XIDTR-F.pdf | |
| 78M6612-IMR/F | IC POWER MEASUREMENT AC 68-QFN | 78M6612-IMR/F.pdf | |
| IR21365STRPBF | IC DVR 3PHASE SOFT TURN 28-SOIC | IR21365STRPBF.pdf | |
| XC6108N46DGR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 4-USP (1.2x1.6) | XC6108N46DGR-G.pdf |