| Manufacturer Part Number: | TN6707A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 80V 1.2A TO-226 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TN6707A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TN6707A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 1.2A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 80V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1V @ 100mA, 1A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 40 @ 250mA, 2V | |
| Power - Max | 1W | |
| Frequency - Transition | 50MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 Long Body | |
| Supplier Device Package | TO-226 | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TN6707A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TN6707A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of TN6707A is new and unused, you can buy TN6707A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TN6707A.
| MBR120VLSFT3 | Diode Schottky 20V 1A Surface Mount SOD-123L | MBR120VLSFT3.pdf | |
| TMA34S-L | TRIAC 400V 3A | TMA34S-L.pdf | |
| 8N4DV85KC-0126CDI | VCXO IC 19.2MHz, 38.4MHz 6-CLCC | 8N4DV85KC-0126CDI.pdf | |
| BU2500FV-E2 | 8 Bit Digital to Analog Converter 12 20-SSOP-B | BU2500FV-E2.pdf | |
| ADSP-21060LKB-160 | IC DSP CONTROLLER 32BIT 225 BGA | ADSP-21060LKB-160.pdf | |
| PIC18LF4682-I/ML | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 80KB (40K x 16) FLASH 44-QFN (8x8) | PIC18LF4682-I/ML.pdf | |
| MB90349CASPFV-GS-696E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90340 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 256KB (256K x 8) Mask ROM 100-LQFP (14x14) | MB90349CASPFV-GS-696E1.pdf | |
| MB91016PFV-GS-105E1 | IC MCU 32BIT FR-0.35 144LQFP | MB91016PFV-GS-105E1.pdf | |
| MAX4855ETE+T | IC MULTIPLEXER DUAL SPDT 16TQFN | MAX4855ETE+T.pdf | |
| SY88303BLMG-TR | Limiting Amplifier 1 Circuit Differential 16-QFN-EP (3x3) | SY88303BLMG-TR.pdf | |
| MAX4234AUD/V+T | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-TSSOP | MAX4234AUD/V+T.pdf | |
| 71T75802S200BGI8 | IC SRAM 18MBIT 200MHZ 119BGA | 71T75802S200BGI8.pdf | |
| MPC17533EVEL | Bipolar Motor Driver CMOS Parallel 16-VMFP | MPC17533EVEL.pdf | |
| NCV317MABDTRKG | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.2 V ~ 37 V 500mA DPAK-3 | NCV317MABDTRKG.pdf | |
| LM2940CT-15 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 15V 1A TO-220-3 | LM2940CT-15.pdf |