| Manufacturer Part Number: | TN6727A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 40V 1.5A TO-226 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TN6727A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TN6727A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 1.5A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 40V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 500mV @ 100mA, 1A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 50 @ 1A, 1V | |
| Power - Max | 1W | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 Long Body | |
| Supplier Device Package | TO-226 | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TN6727A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TN6727A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of TN6727A is new and unused, you can buy TN6727A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TN6727A.
| 3EZ39D5E3/TR8 | Zener Diode 39V 3W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 3EZ39D5E3/TR8.pdf | |
| IRF9610SPBF | MOSFET P-CH 200V 1.8A D2PAK | IRF9610SPBF.pdf | |
| IRG5K75FF06E | IGBT Module Three Phase Inverter 600V 140A 330W Chassis Mount POWIR ECO 2™ | IRG5K75FF06E.pdf | |
| ADF4350BCPZ-RL7 | IC SYNTH PLL VCO FN/IN 32LFCSP | ADF4350BCPZ-RL7.pdf | |
| 8N3DV85FC-0113CDI | VCXO IC 156.25MHz, 175MHz 6-CLCC | 8N3DV85FC-0113CDI.pdf | |
| 8N3DV85LC-0091CDI | VCXO IC 70.656MHz, 35.328MHz 6-CLCC | 8N3DV85LC-0091CDI.pdf | |
| 8N4Q001KG-0115CDI | Clock Oscillator IC 175MHz 10-CLCC | 8N4Q001KG-0115CDI.pdf | |
| MB90438LSPFV-G-529-JNE1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90435 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-LQFP (14x14) | MB90438LSPFV-G-529-JNE1.pdf | |
| MAX4749EUD+ | 4 Circuit IC Switch 1:1 25 Ohm 14-TSSOP | MAX4749EUD+.pdf | |
| TLC1078IDRG4 | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | TLC1078IDRG4.pdf | |
| CD74HC377PW | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP | CD74HC377PW.pdf | |
| SY100EL51ZC | IC D-TYPE POS/NEG 8SOIC | SY100EL51ZC.pdf | |
| BR24S08F-WE2 | IC EEPROM 8KBIT 400KHZ 8SOP | BR24S08F-WE2.pdf | |
| MAX8211CPA | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-PDIP | MAX8211CPA.pdf | |
| MIC5319-2.7YML-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.7V 500mA 6-MLF® (2x2) | MIC5319-2.7YML-TR.pdf |