| Manufacturer Part Number: | TS68332VA20A |
|---|---|
| Manufacturer: | Atmel |
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | CPU32 - Microcontroller IC 32-Bit 20.97MHz ROMless 132-CERQUAD (22.36x22.36) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TS68332VA20A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TS68332VA20A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Introducing Atmel Studio 7 | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Manufacturer | Atmel | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Core Processor | CPU32 | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 20.97MHz | |
| Connectivity | EBI/EMI, SCI, SPI, UART/USART | |
| Peripherals | WDT | |
| Number of I/O | 48 | |
| Program Memory Size | - | |
| Program Memory Type | ROMless | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 2K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | - | |
| Oscillator Type | External | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) | |
| Package / Case | 132-BCQFP | |
| Supplier Device Package | 132-CERQUAD (22.36x22.36) | |
| Standard Package | 36 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TS68332VA20A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TS68332VA20A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Atmel all series components. The condition of TS68332VA20A is new and unused, you can buy TS68332VA20A Atmel with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TS68332VA20A.
| MBRF20H200CT-E3/45 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 200V 10A Through Hole TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab | MBRF20H200CT-E3/45.pdf | |
| 2EZ18D5/TR12 | Zener Diode 18V 2W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 2EZ18D5/TR12.pdf | |
| SMBG4757C/TR13 | Zener Diode 51V 2W ±2% Surface Mount SMBG (DO-215AA) | SMBG4757C/TR13.pdf | |
| NVD4805NT4G | MOSFET N-CH 30V 88A DPAK | NVD4805NT4G.pdf | |
| 8N3SV76EC-0040CDI8 | VCXO IC 622.08MHz 6-CLCC | 8N3SV76EC-0040CDI8.pdf | |
| 8N4DV85BC-0106CDI | VCXO IC 125.009375MHz, 150MHz 6-CLCC | 8N4DV85BC-0106CDI.pdf | |
| 8N4QV01EG-1121CDI8 | VCXO IC 180MHz 10-CLCC | 8N4QV01EG-1121CDI8.pdf | |
| M41T0DS6E | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar I²C, 2-Wire Serial 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | M41T0DS6E.pdf | |
| XC7Z010-1CLG400C | Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ System On Chip (SOC) IC Zynq®-7000 Artix™-7 FPGA, 28K Logic Cells 256KB 667MHz 400-CSPBGA (17x17) | XC7Z010-1CLG400C.pdf | |
| MC74LVX4066DTR2 | 4 Circuit IC Switch 1:1 20 Ohm 14-TSSOP | MC74LVX4066DTR2.pdf | |
| TLK3101IRCP | 16/16 Transceiver IEEE 802.3 64-HVQFP | TLK3101IRCP.pdf | |
| SN75LVDT390PWRG4 | 0/4 Receiver LVDS 16-TSSOP | SN75LVDT390PWRG4.pdf | |
| 72413L35SO8 | IC FIFO PAR W/FLAGS 32KB 20SOIC | 72413L35SO8.pdf | |
| AT49LV002T-12VI | IC FLASH 2MBIT 120NS 32VSOP | AT49LV002T-12VI.pdf | |
| MAX7221CWG+T | IC DRVR DSPLY LED 8DIG 24SOIC | MAX7221CWG+T.pdf |