| Manufacturer Part Number: | U10BCT-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 100V 5A Through Hole TO-220-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | U10BCT-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-U10BCT-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 5A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 5A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 100V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | U10BCT-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
U10BCT-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of U10BCT-E3/4W is new and unused, you can buy U10BCT-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for U10BCT-E3/4W.
| FEPB6ATHE3/81 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 50V 6A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | FEPB6ATHE3/81.pdf | |
| UH3D-M3/9AT | DIODE GEN PURP 200V 2.5A DO214AB | UH3D-M3/9AT.pdf | |
| FGP20B-E3/54 | Diode Standard 100V 2A Through Hole DO-204AC (DO-15) | FGP20B-E3/54.pdf | |
| MMSZ5249B-E3-08 | Zener Diode 19V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ5249B-E3-08.pdf | |
| ACZRM5249B-HF | Zener Diode 19V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123FL | ACZRM5249B-HF.pdf | |
| 2EZ43D10/TR8 | Zener Diode 43V 2W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 2EZ43D10/TR8.pdf | |
| BZX55C33 | Zener Diode 33V 500mW ±6% Through Hole DO-35 | BZX55C33.pdf | |
| 8N4SV75KC-0130CDI8 | VCXO IC 174.8MHz 6-CLCC | 8N4SV75KC-0130CDI8.pdf | |
| 8N4SV76EC-0079CDI | VCXO IC 328.125MHz 6-CLCC | 8N4SV76EC-0079CDI.pdf | |
| SN74HC20DRG4 | NAND Gate IC 2 Channel 14-SOIC | SN74HC20DRG4.pdf | |
| 74LVX02SJX | NOR Gate IC 4 Channel 14-SOP | 74LVX02SJX.pdf | |
| SN74LVTH573DBRE4 | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-SSOP | SN74LVTH573DBRE4.pdf | |
| IDT70824L25PFI | IC SARAM 64KBIT 25NS 80TQFP | IDT70824L25PFI.pdf | |
| DS28EL35QA-742+2TW | SECURE AUTHENTICATOR TDFN | DS28EL35QA-742+2TW.pdf | |
| ZRC500A03STZ | Shunt Voltage Reference IC ±3% 5mA TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads) | ZRC500A03STZ.pdf |