| Manufacturer Part Number: | U16BCT-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 100V 8A Through Hole TO-220-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | U16BCT-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-U16BCT-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 8A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 8A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 80ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 100V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | U16BCT-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
U16BCT-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of U16BCT-E3/4W is new and unused, you can buy U16BCT-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for U16BCT-E3/4W.
| BCR192E6785HTSA1 | TRANS PREBIAS PNP SOT23 | BCR192E6785HTSA1.pdf | |
| IRFD9014PBF | MOSFET P-CH 60V 1.1A 4-DIP | IRFD9014PBF.pdf | |
| IPP35CN10N G | MOSFET N-CH 100V 27A TO220-3 | IPP35CN10N G.pdf | |
| DS1557P-70+ | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 512KB Parallel 34-PowerCap™ Module | DS1557P-70+.pdf | |
| AD5664RBCPZ-3REEL7 | 16 Bit Digital to Analog Converter 4 10-LFCSP-WD (3x3) | AD5664RBCPZ-3REEL7.pdf | |
| PIC16F88-E/SO | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) FLASH 18-SOIC | PIC16F88-E/SO.pdf | |
| LA72730-N-E | IC AUDIO/VIDEO SWITCH TV 24SDIP | LA72730-N-E.pdf | |
| ADG5208SRU-EP-RL7 | 1 Circuit IC Switch 8:1 160 Ohm 16-TSSOP | ADG5208SRU-EP-RL7.pdf | |
| SC28L198A1A,512 | IC UART OCTAL W/FIFO 84-PLCC | SC28L198A1A,512.pdf | |
| MAX4487AUD+T | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-TSSOP | MAX4487AUD+T.pdf | |
| LTC1442IS8#TRPBF | Comparator with Voltage Reference CMOS, TTL 8-SOIC | LTC1442IS8#TRPBF.pdf | |
| LTC2955ITS8-1#TRMPBF | Power Supply Controller Push Button, On/Off Controller TSOT-23-8 | LTC2955ITS8-1#TRMPBF.pdf | |
| APX810-26SAG-7 | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-3 | APX810-26SAG-7.pdf | |
| UC2825AQDWREPG4 | Boost, Flyback, Forward Converter, Full-Bridge, Half-Bridge, Push-Pull Regulator Positive Output Step-Up, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 16-SOIC | UC2825AQDWREPG4.pdf | |
| MC78M15ABDTG | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 15V 500mA DPAK-3 | MC78M15ABDTG.pdf |