| Manufacturer Part Number: | U16CCT-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 150V 8A Through Hole TO-220-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | U16CCT-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-U16CCT-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 8A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 8A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 80ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 150V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | U16CCT-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
U16CCT-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of U16CCT-E3/4W is new and unused, you can buy U16CCT-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for U16CCT-E3/4W.
| SDUR2060CT | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 600V Through Hole TO-220-3 | SDUR2060CT.pdf | |
| CDLL5541A | Zener Diode 22V 500mW ±10% Surface Mount DO-213AB | CDLL5541A.pdf | |
| JANTXV2N2907AUB | TRANS PNP 60V 0.6A 4UB | JANTXV2N2907AUB.pdf | |
| UNR511T00L | TRANS PREBIAS PNP 150MW SMINI3 | UNR511T00L.pdf | |
| XC4010E-1BG225C | IC FPGA 160 I/O 225BGA | XC4010E-1BG225C.pdf | |
| PIC16LF1768T-I/SO | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 20-SOIC | PIC16LF1768T-I/SO.pdf | |
| DSPIC33EV64GM002-E/MM | dsPIC Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33EV Microcontroller IC 16-Bit 60 MIPs 64KB (22K x 24) FLASH 28-QFN-S (6x6) | DSPIC33EV64GM002-E/MM.pdf | |
| MSP430F6734AIPZR | CPUXV2 MSP430F6xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 96KB (96K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MSP430F6734AIPZR.pdf | |
| MB90F022CPF-GS-9022 | IC MCU MICOM FLASH 100QFP | MB90F022CPF-GS-9022.pdf | |
| MAX4535CUD | 2 Circuit IC Switch 2:1 400 Ohm 14-TSSOP | MAX4535CUD.pdf | |
| BU94601KV-E2 | IC DECODER USB AUDIO 64-VQFP | BU94601KV-E2.pdf | |
| DS125BR401ANJYT | Buffer, ReDriver 4 Channel 12Gbps 54-WQFN (10x5.5) | DS125BR401ANJYT.pdf | |
| SN65LVDS104PWG4 | Buffer, Multiplexer 1 x 1:4 Channel 400Mbps 16-TSSOP | SN65LVDS104PWG4.pdf | |
| PSD313B-90JI | Interface 44-PLDCC (16.5x16.5) | PSD313B-90JI.pdf | |
| AD8539ARZ-REEL7 | Chopper (Zero-Drift) Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | AD8539ARZ-REEL7.pdf |