| Manufacturer Part Number: | U20DCT-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 200V 10A Through Hole TO-220-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | U20DCT-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-U20DCT-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1V @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 80ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 15µA @ 200V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | U20DCT-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
U20DCT-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of U20DCT-E3/4W is new and unused, you can buy U20DCT-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for U20DCT-E3/4W.
| MMBD1704A | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 30V 50mA Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | MMBD1704A.pdf | |
| BZX79-C13,113 | Zener Diode 13V 400mW ±5% Through Hole ALF2 | BZX79-C13,113.pdf | |
| BZM55C75-TR3 | Zener Diode 75V 500mW Surface Mount MicroMELF | BZM55C75-TR3.pdf | |
| 2SC4837S-AY | TRANS NPN 50V 4A FLP | 2SC4837S-AY.pdf | |
| IDT23S05-1DC | IC CLK BUFFER PLL STD DRV 8-SOIC | IDT23S05-1DC.pdf | |
| ADC1212D080HN/C1,5 | 12 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 1 Pipelined 64-HVQFN (9x9) | ADC1212D080HN/C1,5.pdf | |
| AD8582ANZ | 12 Bit Digital to Analog Converter 2 24-PDIP | AD8582ANZ.pdf | |
| LTC2637HDE-LZ10#PBF | 10 Bit Digital to Analog Converter 8 14-DFN (4x3) | LTC2637HDE-LZ10#PBF.pdf | |
| AT90PWM81-16MN | AVR AVR® 90PWM Lighting Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 8KB (8K x 8) FLASH 32-QFN (5x5) | AT90PWM81-16MN.pdf | |
| R5F100CFALA#W0 | RL78 RL78/G13 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 96KB (96K x 8) FLASH | R5F100CFALA#W0.pdf | |
| R5F21365CDFA#30 | R8C R8C/3x/36C Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 24KB (24K x 8) FLASH 64-LQFP (14x14) | R5F21365CDFA#30.pdf | |
| LMC6462AIM/NOPB | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | LMC6462AIM/NOPB.pdf | |
| LMV611MG/NOPB | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SC-70-5 | LMV611MG/NOPB.pdf | |
| MC10E016FNG | IC COUNTER 8BIT SYNC ECL 28PLCC | MC10E016FNG.pdf | |
| SN74CB3Q3257DBQR | Multiplexer/Demultiplexer 4 x 2:1 16-SSOP | SN74CB3Q3257DBQR.pdf |