| Manufacturer Part Number: | U30BCT-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 100V 15A Through Hole TO-220-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | U30BCT-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-U30BCT-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 15A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.05V @ 15A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 45ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 20µA @ 100V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | U30BCT-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
U30BCT-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of U30BCT-E3/4W is new and unused, you can buy U30BCT-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for U30BCT-E3/4W.
| MM3Z39VST1G | Zener Diode 39V 300mW Surface Mount SOD-323 | MM3Z39VST1G.pdf | |
| 3EZ17D5/TR8 | Zener Diode 17V 3W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 3EZ17D5/TR8.pdf | |
| VS-ST780C06L1 | SCR 600V 2700A Standard Recovery Chassis Mount TO-200AC, B-PUK | VS-ST780C06L1.pdf | |
| SS9013GBU | TRANS NPN 20V 0.5A TO-92 | SS9013GBU.pdf | |
| BF 5020 E6327 | RF Mosfet N-Channel 5V 10mA 800MHz 26dB PG-SOT143-4 | BF 5020 E6327.pdf | |
| AO4312 | MOSFET N-CH 36V 23A 8SOIC | AO4312.pdf | |
| STP130NH02L | MOSFET N-CH 24V 90A TO-220AB | STP130NH02L.pdf | |
| MAX529CAG | 8 Bit Digital to Analog Converter 8 24-SSOP | MAX529CAG.pdf | |
| XC2V2000-5FFG896C | IC FPGA 624 I/O 896FCBGA | XC2V2000-5FFG896C.pdf | |
| R5F562N8ADBG#U0 | RX RX600 Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 512KB (512K x 8) FLASH 176-LFBGA (13x13) | R5F562N8ADBG#U0.pdf | |
| R5F101EHDNA#U0 | RL78 RL78/G13 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 192KB (192K x 8) FLASH 40-HWQFN (6x6) | R5F101EHDNA#U0.pdf | |
| CY7C65640A-LFXCT | USB Hub Controller USB 2.0 USB Interface 56-QFN-EP (8x8) | CY7C65640A-LFXCT.pdf | |
| 74LVCZ16240ADLRG4 | Buffer, Inverting 4 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 48-SSOP | 74LVCZ16240ADLRG4.pdf | |
| SN74CBT16800CDL | Bus Switch 10 x 1:1 48-SSOP | SN74CBT16800CDL.pdf | |
| S-8357B30MC-NIPT2G | Boost Regulator Positive Output Step-Up DC-DC Controller IC SOT-23-5 | S-8357B30MC-NIPT2G.pdf |