| Manufacturer Part Number: | U30CCT-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 150V 15A Through Hole TO-220-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | U30CCT-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-U30CCT-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 15A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.05V @ 15A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 45ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 20µA @ 150V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | U30CCT-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
U30CCT-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of U30CCT-E3/4W is new and unused, you can buy U30CCT-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for U30CCT-E3/4W.
| CZRB5382B-HF | Zener Diode 140V 5W ±5% Surface Mount SMB (DO-214AA) | CZRB5382B-HF.pdf | |
| 2SB0951AQ | TRANS PNP DARL 80V 8A TO-220F | 2SB0951AQ.pdf | |
| SM32C6713BGDPA20EP | IC DSP FLOATING-POINT 272-BGA | SM32C6713BGDPA20EP.pdf | |
| 5SGXEABN1F45C2LN | IC FPGA 840 I/O 1932FBGA | 5SGXEABN1F45C2LN.pdf | |
| PIC24HJ128GP210A-I/PT | PIC PIC® 24H Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 128KB (43K x 24) FLASH 100-TQFP (12x12) | PIC24HJ128GP210A-I/PT.pdf | |
| MSP430FR5988IPMR | CPUXV2 MSP430™ FRAM Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 96KB (96K x 8) FRAM 64-LQFP (10x10) | MSP430FR5988IPMR.pdf | |
| MC68LC040FE25A | 68040 Microprocessor IC M680x0 1 Core, 32-Bit 25MHz 184-CQFP (31.3x31.3) | MC68LC040FE25A.pdf | |
| SN75DP118RHHR | Buffer, ReDriver 1 Channel 2.7Gbps 36-VQFN (6x6) | SN75DP118RHHR.pdf | |
| SN74F299DW | IC SHIFT/STORAGE REGISTER 20SOIC | SN74F299DW.pdf | |
| TPS74401RGWR | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 0.8 V ~ 3.6 V 3A 20-VQFN (5x5) | TPS74401RGWR.pdf | |
| S-1333B24-A4T2U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.4V 300mA HSNT-4-B | S-1333B24-A4T2U3.pdf | |
| S-1333C20-A4T2U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2V 300mA HSNT-4-B | S-1333C20-A4T2U3.pdf | |
| MCP1700-3102E/TO | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.1V 250mA TO-92-3 | MCP1700-3102E/TO.pdf |