| Manufacturer Part Number: | UB8BT-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 100V 8A Surface Mount TO-263AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | UB8BT-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-UB8BT-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 50 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 8A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.02V @ 8A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 20ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | TO-263AB | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | UB8BT-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
UB8BT-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of UB8BT-E3/4W is new and unused, you can buy UB8BT-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for UB8BT-E3/4W.
| 1N4006GP-M3/73 | DIODE GEN PURP 800V 1A DO204AL | 1N4006GP-M3/73.pdf | |
| LXA03D530 | DIODE X-SER 530V 3A 8SOIC | LXA03D530.pdf | |
| FSB70550 | Power Driver Module FET 3 Phase 500V 5.3A 27-PowerLQFN | FSB70550.pdf | |
| IRFBE20 | MOSFET N-CH 800V 1.8A TO-220AB | IRFBE20.pdf | |
| XC4VFX40-10FFG1152C | IC FPGA 448 I/O 1152FCBGA | XC4VFX40-10FFG1152C.pdf | |
| DSPIC33FJ12MC202T-I/SO | dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 12KB (12K x 8) FLASH 28-SOIC | DSPIC33FJ12MC202T-I/SO.pdf | |
| R5F212E2DFP#W4 | R8C R8C/2x/2E Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 8KB (8K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | R5F212E2DFP#W4.pdf | |
| DG212CSE+ | 4 Circuit IC Switch 1:1 175 Ohm 16-SO | DG212CSE+.pdf | |
| DS90LV011AHMFX/NOPB | 1/0 Driver LVDS SOT-23-5 | DS90LV011AHMFX/NOPB.pdf | |
| MCP23018-E/MJ | I/O Expander 16 I²C 3.4MHz 24-QFN-EP (4x4) | MCP23018-E/MJ.pdf | |
| THS4140CDGKG4 | Differential Amplifier 1 Circuit Differential 8-VSSOP | THS4140CDGKG4.pdf | |
| SN74AS808BDWR | AND Gate IC 6 Channel 20-SOIC | SN74AS808BDWR.pdf | |
| XC6108N32DGR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 4-USP (1.2x1.6) | XC6108N32DGR-G.pdf | |
| LM2599SX-5.0/NOPB | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Output 3A TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA | LM2599SX-5.0/NOPB.pdf | |
| S-1335K26-M5T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.6V 150mA SOT-23-5 | S-1335K26-M5T1U3.pdf |