| Manufacturer Part Number: | UF8BT-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 100V 8A Through Hole ITO-220AC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | UF8BT-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-UF8BT-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 50 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 8A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.02V @ 8A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 20ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab | |
| Supplier Device Package | ITO-220AC | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | UF8BT-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
UF8BT-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of UF8BT-E3/4W is new and unused, you can buy UF8BT-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for UF8BT-E3/4W.
| NP90N055VUG-E1-AY | MOSFET N-CH 55V 90A TO-252 | NP90N055VUG-E1-AY.pdf | |
| RJP60D0DPM-00#T1 | IGBT 600V 45A 40W Through Hole TO-3PFM | RJP60D0DPM-00#T1.pdf | |
| IRGBC40S | IGBT 600V 50A 160W Through Hole TO-220AB | IRGBC40S.pdf | |
| MC74HC4053ANG | 3 Circuit IC Switch 2:1 100 Ohm 16-DIP | MC74HC4053ANG.pdf | |
| PCM2902E | Stereo Audio Interface 16 b USB 28-SSOP | PCM2902E.pdf | |
| DS91C180TMAX/NOPB | 1/1 Transceiver Full LVDS 10-SOIC | DS91C180TMAX/NOPB.pdf | |
| THS4150CDGKRG4 | Differential Amplifier 1 Circuit Differential 8-VSSOP | THS4150CDGKRG4.pdf | |
| M95320-DRMN3TP/K | EEPROM SPI 32KB 8SOIC | M95320-DRMN3TP/K.pdf | |
| TLC59401PWPR | LED Driver IC 16 Output Linear Shift Register 120mA 28-HTSSOP | TLC59401PWPR.pdf | |
| RT9712BGF | IC PWR SWITCH USB 1.5A 8MSOP | RT9712BGF.pdf | |
| X5043M8I | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-MSOP | X5043M8I.pdf | |
| S-8733B0EUP-APCT2G | - Converter, Constant Voltage Power Supply Voltage Regulator IC 1 Output SOT-89-5 | S-8733B0EUP-APCT2G.pdf |