| Manufacturer Part Number: | UF8CT-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 150V 8A Through Hole ITO-220AC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | UF8CT-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-UF8CT-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 50 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 8A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.02V @ 8A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 20ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 150V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab | |
| Supplier Device Package | ITO-220AC | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | UF8CT-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
UF8CT-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of UF8CT-E3/4W is new and unused, you can buy UF8CT-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for UF8CT-E3/4W.
| BZX55C3V6-TAP | Zener Diode 3.6V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | BZX55C3V6-TAP.pdf | |
| 8N3SV75FC-0024CDI8 | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N3SV75FC-0024CDI8.pdf | |
| 8N4Q001LG-0076CDI | Clock Oscillator IC 200MHz 10-CLCC | 8N4Q001LG-0076CDI.pdf | |
| EP3SE50F780C4N | IC FPGA 488 I/O 780FBGA | EP3SE50F780C4N.pdf | |
| ATMEGA32HVB-8X3 | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 32KB (16K x 16) FLASH 44-TSSOP | ATMEGA32HVB-8X3.pdf | |
| MB96F636RBPMC-GSE2 | F²MC-16FX F²MC-16FX MB96630 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 288KB (288K x 8) FLASH 80-LQFP (12x12) | MB96F636RBPMC-GSE2.pdf | |
| HIN232ACP | 2/2 Transceiver Full RS232 16-PDIP | HIN232ACP.pdf | |
| MM74C906M | Buffer, Non-Inverting 6 Element 1 Bit per Element Open Drain Output 14-SOIC | MM74C906M.pdf | |
| CY7C1380KV33-167AXIT | IC SRAM 18MBIT 167MHZ 100TQFP | CY7C1380KV33-167AXIT.pdf | |
| APX809-44SAG-7 | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-3 | APX809-44SAG-7.pdf | |
| LM4041DEM3X-1.2/NOPB | Shunt Voltage Reference IC ±1% 12mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | LM4041DEM3X-1.2/NOPB.pdf | |
| ISL78268ARZ | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 24-QFN (4x4) | ISL78268ARZ.pdf | |
| LTC3812EFE-5#TRPBF | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 16-TSSOP-EP | LTC3812EFE-5#TRPBF.pdf | |
| S-1313A14-A4T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.4V 200mA HSNT-4-A | S-1313A14-A4T1U3.pdf | |
| NCV8508D2T50G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V D2PAK-7 | NCV8508D2T50G.pdf |