| Manufacturer Part Number: | UF8DT-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 200V 8A Through Hole ITO-220AC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | UF8DT-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-UF8DT-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 50 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 8A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.02V @ 8A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 20ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab | |
| Supplier Device Package | ITO-220AC | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | UF8DT-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
UF8DT-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of UF8DT-E3/4W is new and unused, you can buy UF8DT-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for UF8DT-E3/4W.
| MP501W-BP | RECT BRIDGE 50A 100V WIRE LEADS | MP501W-BP.pdf | |
| SDURB1620CTTR | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 200V Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | SDURB1620CTTR.pdf | |
| CD214C-R3400 | DIODE GEN PURP 400V 3A SMC | CD214C-R3400.pdf | |
| FMN-1206S | Diode Standard 600V 20A Through Hole TO-220F-2L | FMN-1206S.pdf | |
| 1N3317RB | Zener Diode 18V 50W ±5% Chassis, Stud Mount DO-5 | 1N3317RB.pdf | |
| DDTC124TUA-7 | TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT323 | DDTC124TUA-7.pdf | |
| MC100EP809FAR2 | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer IC 750MHz 32-LQFP | MC100EP809FAR2.pdf | |
| A3P400-1PQ208I | IC FPGA 151 I/O 208QFP | A3P400-1PQ208I.pdf | |
| A54SX32-2TQ176I | IC FPGA 147 I/O 176TQFP | A54SX32-2TQ176I.pdf | |
| STM32F207IEH6 | ARM® Cortex®-M3 STM32 F2 Microcontroller IC 32-Bit 120MHz 512KB (512K x 8) FLASH 176-UFBGA (10x10) | STM32F207IEH6.pdf | |
| MPC8349CVVAGDB | PowerPC e300 Microprocessor IC MPC83xx 1 Core, 32-Bit 400MHz 672-TBGA (35x35) | MPC8349CVVAGDB.pdf | |
| WAU8812RG TR | Audio Interface I²S, I²S, Serial, SPI™ 28-SSOP | WAU8812RG TR.pdf | |
| SN75ALS176ADR | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC | SN75ALS176ADR.pdf | |
| FSHDMI04QSP | IC HDMI SWITCH DIFF 48-QVSOP | FSHDMI04QSP.pdf | |
| IS25WQ020-JBLE | IC FLASH 2MBIT 104MHZ 8SOP | IS25WQ020-JBLE.pdf |