| Manufacturer Part Number: | UFT20140A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 400V 100A Screw Mount Module |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | UFT20140A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-UFT20140A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 30/Oct/2014 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Anode | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 100A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.25V @ 100A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 70ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50µA @ 400V | |
| Mounting Type | Screw Mount | |
| Package / Case | Module | |
| Supplier Device Package | Module | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | UFT20140A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
UFT20140A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of UFT20140A is new and unused, you can buy UFT20140A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for UFT20140A.
| FQPF11N40T | MOSFET N-CH 400V 6.6A TO-220F | FQPF11N40T.pdf | |
| NBC12439AFAG | IC CLOCK SYNTH 50-800MHZ 32-LQFP | NBC12439AFAG.pdf | |
| MCF5213CAF80 | Coldfire V2 MCF521x Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MCF5213CAF80.pdf | |
| PIC32MX340F128L-80I/PT | MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-TQFP (12x12) | PIC32MX340F128L-80I/PT.pdf | |
| PIC32MX764F128H-V/PT | MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | PIC32MX764F128H-V/PT.pdf | |
| PIC18LF4320T-I/PT | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 8KB (4K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10) | PIC18LF4320T-I/PT.pdf | |
| MC68E360ZP25VLR2 | CPU32+ Microprocessor IC M683xx 1 Core, 32-Bit 25MHz 357-PBGA (25x25) | MC68E360ZP25VLR2.pdf | |
| MAX4690CWE+ | 2 Circuit IC Switch 1:1 1.25 Ohm 16-SOIC | MAX4690CWE+.pdf | |
| LM4832MX/NOPB | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) Class AB 28-SOIC | LM4832MX/NOPB.pdf | |
| NJM2285M# | IC VIDEO SW 2-IN/1OUT/3CH 16-DMP | NJM2285M#.pdf | |
| 74LVTH2244MTCX | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | 74LVTH2244MTCX.pdf | |
| 74LVC16245AEV,157 | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 56-VFBGA (4.5x7) | 74LVC16245AEV,157.pdf | |
| SN74LV573ATDW | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-SOIC | SN74LV573ATDW.pdf | |
| ISL6150CBZ | Hot Swap Controller 1 Channel -48V, VoIP 8-SOIC | ISL6150CBZ.pdf | |
| LX8383B-00CP | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output Adjustable 7.5A TO-220, Power | LX8383B-00CP.pdf |