| Manufacturer Part Number: | UFT7260SM1A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 600V 35A Chassis Mount Module |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | UFT7260SM1A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-UFT7260SM1A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 30/Oct/2014 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Anode | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 35A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.35V @ 35A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 75ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 25µA @ 600V | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | Module | |
| Supplier Device Package | SM1 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | UFT7260SM1A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
UFT7260SM1A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of UFT7260SM1A is new and unused, you can buy UFT7260SM1A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for UFT7260SM1A.
| 1SMB5933BT3G | Zener Diode 22V 3W ±5% Surface Mount SMB | 1SMB5933BT3G.pdf | |
| 1N5253B_T50R | Zener Diode 25V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N5253B_T50R.pdf | |
| JANTXV2N4449 | TRANS NPN 20V TO46 | JANTXV2N4449.pdf | |
| SY89826LHI | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer, Translator IC 1GHz 64-TQFP Exposed Pad | SY89826LHI.pdf | |
| 8N4SV76BC-0083CDI | VCXO IC 160MHz 6-CLCC | 8N4SV76BC-0083CDI.pdf | |
| AD9649BCPZ-40 | 14 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 32-LFCSP-VQ (5x5) | AD9649BCPZ-40.pdf | |
| MCP4161-104E/P | Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 257 Taps SPI Interface 8-PDIP | MCP4161-104E/P.pdf | |
| PIC32MX564F064HT-V/PT | MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | PIC32MX564F064HT-V/PT.pdf | |
| R5F101FKAFP#V0 | RL78 RL78/G13 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 384KB (384K x 8) FLASH 44-LQFP (10x10) | R5F101FKAFP#V0.pdf | |
| MC68HC11A1CFNE3 | HC11 HC11 Microcontroller IC 8-Bit 3MHz ROMless 52-PLCC (19.1x19.1) | MC68HC11A1CFNE3.pdf | |
| MPC860SRZQ50D4 | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 50MHz 357-PBGA (25x25) | MPC860SRZQ50D4.pdf | |
| GN25L52-WP | IC AMP TIA 2.5GB 8" DIE WAFER | GN25L52-WP.pdf | |
| ADV7180WBST48Z-RL | IC VID DECOD SDTV 10BIT 48LQFP | ADV7180WBST48Z-RL.pdf | |
| AT25640AY1-10YI-2.7 | IC EEPROM 64KBIT 20MHZ 8MAP | AT25640AY1-10YI-2.7.pdf | |
| AT93C46A-10TU-2.7 SL383 | IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8TSSOP | AT93C46A-10TU-2.7 SL383.pdf |