| Manufacturer Part Number: | UFT7260SM3A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 600V 35A Chassis Mount Module |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | UFT7260SM3A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-UFT7260SM3A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 30/Oct/2014 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Anode | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 35A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.35V @ 35A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 75ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 25µA @ 600V | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | Module | |
| Supplier Device Package | SM3 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | UFT7260SM3A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
UFT7260SM3A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of UFT7260SM3A is new and unused, you can buy UFT7260SM3A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for UFT7260SM3A.
| BCR08DS-14AT13#B10 | TRIAC SENS GATE 700V 0.8A TO92 | BCR08DS-14AT13#B10.pdf | |
| XN0621600L | TRANS PREBIAS DUAL NPN MINI6 | XN0621600L.pdf | |
| DS1088CX-133+T | IC ECONOSCILL 1.33.3MHZ 4WLP | DS1088CX-133+T.pdf | |
| 8N3SV75AC-0037CDI8 | VCXO IC 500MHz 6-CLCC | 8N3SV75AC-0037CDI8.pdf | |
| DS17485E-5 | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 4KB Parallel 28-TSSOP (0.465", 11.80mm Width) | DS17485E-5.pdf | |
| MCP4801-E/MC | 8 Bit Digital to Analog Converter 1 8-DFN (2x3) | MCP4801-E/MC.pdf | |
| LTC2634HMSE-HMI8#PBF | 8 Bit Digital to Analog Converter 4 10-MSOP-EP | LTC2634HMSE-HMI8#PBF.pdf | |
| XC9536-5VQ44C | IC CPLD 36MC 5NS 44VQFP | XC9536-5VQ44C.pdf | |
| LFE2M70SE-5FN1152I | IC FPGA 436 I/O 1152FBGA | LFE2M70SE-5FN1152I.pdf | |
| MB95F634KP-G-SH-SNE2 | F²MC-8FX F²MC-8FX MB95630H Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 20KB (20K x 8) FLASH 32-SDIP | MB95F634KP-G-SH-SNE2.pdf | |
| COP8SGE740N8 | COP8 COP8™ 8SG Microcontroller IC 8-Bit 15MHz 8KB (8K x 8) OTP 40-DIP | COP8SGE740N8.pdf | |
| NJM2513M# | IC VIDEO SW 3IN/2IN/1OUT 16-DMP | NJM2513M#.pdf | |
| HMC844LC4B | XOR/XNOR Gate Configurable 1 Circuit 4 Input 24-SMT (4x4) | HMC844LC4B.pdf | |
| AT17F16-30BJC | IC FLASH CONFIG 16M 44PLCC | AT17F16-30BJC.pdf | |
| MC44608P75 | Converter Offline Flyback Topology 80kHz 8-PDIP | MC44608P75.pdf |