| Manufacturer Part Number: | UH10JT-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 600V 10A Through Hole TO-220AC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | UH10JT-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-UH10JT-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-2 | |
| Supplier Device Package | TO-220AC | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | UH10JT-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
UH10JT-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of UH10JT-E3/4W is new and unused, you can buy UH10JT-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for UH10JT-E3/4W.
| ZXMN3A01E6TC | MOSFET N-CH 30V 2.4A SOT23-6 | ZXMN3A01E6TC.pdf | |
| FQU7P20TU | MOSFET P-CH 200V 5.7A IPAK | FQU7P20TU.pdf | |
| 8N3SV76LC-0101CDI | VCXO IC 125MHz 6-CLCC | 8N3SV76LC-0101CDI.pdf | |
| LC4064ZE-5UMN64C | IC CPLD 64MC 5.8NS 64CSBGA | LC4064ZE-5UMN64C.pdf | |
| P1AFS1500-2FGG484I | IC FPGA 223 I/O 484FBGA | P1AFS1500-2FGG484I.pdf | |
| LFXP6C-4QN208I | IC FPGA 142 I/O 208QFP | LFXP6C-4QN208I.pdf | |
| PIC18LF4331-I/ML | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 8KB (4K x 16) FLASH 44-QFN (8x8) | PIC18LF4331-I/ML.pdf | |
| XTR117AIDGKTG4 | IC 4-20MA CURRENT-LOOP TX 8VSSOP | XTR117AIDGKTG4.pdf | |
| DS90UR905QSQE/NOPB | 1.82Gbps Serializer 24 Input 1 Output 48-WQFN (7x7) | DS90UR905QSQE/NOPB.pdf | |
| SIP5670CG-T1-E3 | IC SCSI 9-LINE TERM 36-QSOP | SIP5670CG-T1-E3.pdf | |
| Z80C3008PSC | Interface 40-PDIP | Z80C3008PSC.pdf | |
| IS42S16400J-7BL | IC SDRAM 64M 143MHZ 54BGA | IS42S16400J-7BL.pdf | |
| SN6505BDBVT | Transformer Driver PMIC SOT-23-6 | SN6505BDBVT.pdf | |
| ICL7665SAIBAZA | Supervisor Open Drain or Open Collector 2 Channel 8-SOIC | ICL7665SAIBAZA.pdf | |
| XC6121F629MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6121F629MR-G.pdf |