| Manufacturer Part Number: | UH1PB-M3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 100V 2.5A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | UH1PB-M3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-UH1PB-M3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2.5A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.05V @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 40ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | 16pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | UH1PB-M3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
UH1PB-M3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of UH1PB-M3/84A is new and unused, you can buy UH1PB-M3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for UH1PB-M3/84A.
| 8N3SV76AC-0087CDI | VCXO IC 161.1328MHz 6-CLCC | 8N3SV76AC-0087CDI.pdf | |
| DAC7615EB | 12 Bit Digital to Analog Converter 4 20-SSOP | DAC7615EB.pdf | |
| PIC16F527-I/SO | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1.5KB (1K x 12) FLASH 20-SOIC | PIC16F527-I/SO.pdf | |
| AT97SC3204-DX2A12-10 | IC CRYPTO TPM LPC 28TSSOP | AT97SC3204-DX2A12-10.pdf | |
| AD8040ARZ-REEL | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | AD8040ARZ-REEL.pdf | |
| FM24CL64B-GA | IC FRAM 64KBIT 1MHZ 8SOIC | FM24CL64B-GA.pdf | |
| 93AA46CT-I/ST | IC EEPROM 1KBIT 3MHZ 8TSSOP | 93AA46CT-I/ST.pdf | |
| PC28F256P30TFG | IC FLASH 256MBIT 100NS 64EASYBGA | PC28F256P30TFG.pdf | |
| AT28C64X-15SI | IC EEPROM 64KBIT 150NS 28SOIC | AT28C64X-15SI.pdf | |
| TPS2829QDBVRQ1 | IC HS MOSFET DRIVER SOT-23-5 | TPS2829QDBVRQ1.pdf | |
| MCP14E4-E/MF | IC MOSFET DVR 4.0A DUAL 8DFN | MCP14E4-E/MF.pdf | |
| LTC3129EUD#PBF | Buck-Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.4V 1 Output 200mA 16-WFQFN Exposed Pad | LTC3129EUD#PBF.pdf | |
| S-1313A25-A4T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 200mA HSNT-4-A | S-1313A25-A4T1U3.pdf | |
| LP2985AIM5X-2.9 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.9V 150mA SOT-23-5 | LP2985AIM5X-2.9.pdf |