| Manufacturer Part Number: | UH1PB-M3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE 1A 100V 25NS SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | UH1PB-M3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-UH1PB-M3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.05V @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 40ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | 16pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | UH1PB-M3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
UH1PB-M3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of UH1PB-M3/85A is new and unused, you can buy UH1PB-M3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for UH1PB-M3/85A.
| IRKD56/04A | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 400V 60A Chassis Mount ADD-A-PAK (3) | IRKD56/04A.pdf | |
| BZX585-C5V6,115 | Zener Diode 5.6V 300mW ±5% Surface Mount SOD-523 | BZX585-C5V6,115.pdf | |
| IXTT140P10T | MOSFET P-CH 100V 140A TO-268 | IXTT140P10T.pdf | |
| FQAF7N80 | MOSFET N-CH 800V 5A TO-3PF | FQAF7N80.pdf | |
| AFE4403YZPR | 1 Channel AFE 22 Bit 36-DSBGA | AFE4403YZPR.pdf | |
| MSC8157ESVT1000A | IC DSP 6-CORE DGTL 783FCBGA | MSC8157ESVT1000A.pdf | |
| LFE3-35EA-8FN672C | IC FPGA 310 I/O 672FBGA | LFE3-35EA-8FN672C.pdf | |
| PIC16F616-H/ST | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 14-TSSOP | PIC16F616-H/ST.pdf | |
| STM32F031K6T6 | ARM® Cortex®-M0 STM32 F0 Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 32KB (32K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | STM32F031K6T6.pdf | |
| ALD1721GPAL | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-PDIP | ALD1721GPAL.pdf | |
| GTLP16617MEAX | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 17 Bit per Element Push-Pull Output 56-SSOP | GTLP16617MEAX.pdf | |
| DM74LS00N | NAND Gate IC 4 Channel 14-DIP | DM74LS00N.pdf | |
| SN74LV573ADBRG4 | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-SSOP | SN74LV573ADBRG4.pdf | |
| LNK6774E | Converter Offline Flyback Topology 120kHz ~ 136kHz eSIP-7C | LNK6774E.pdf | |
| X40011V8-AT1 | Supervisor Open Drain or Open Collector 2 Channel 8-TSSOP | X40011V8-AT1.pdf |