| Manufacturer Part Number: | UH5JT-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 600V 8A Through Hole TO-220AC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | UH5JT-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-UH5JT-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 8A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 3V @ 5A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 40ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-2 | |
| Supplier Device Package | TO-220AC | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | UH5JT-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
UH5JT-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of UH5JT-E3/4W is new and unused, you can buy UH5JT-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for UH5JT-E3/4W.
| S6025L56 | SCR 600V 25A Standard Recovery Through Hole TO-220 Isolated Tab | S6025L56.pdf | |
| IPW60R099CP | MOSFET N-CH 650V 31A TO-247 | IPW60R099CP.pdf | |
| IRFR9120TRR | MOSFET P-CH 100V 5.6A DPAK | IRFR9120TRR.pdf | |
| X9410WS24I-2.7T1 | Digital Potentiometer 10k Ohm 4 Circuit 64 Taps SPI Interface 24-SOIC | X9410WS24I-2.7T1.pdf | |
| LC4384V-5FT256I | IC CPLD 384MC 5NS 256FTBGA | LC4384V-5FT256I.pdf | |
| 0W888-002-XTP | DSP BELASIGNA 250 AUDIO 64LFBGA | 0W888-002-XTP.pdf | |
| MC68HC000RC16 | EC000 Microprocessor IC M680x0 1 Core, 32-Bit 16MHz 68-PGA (27x27) | MC68HC000RC16.pdf | |
| TLV320AIC29IRGZR | Stereo Audio Interface 24 b Serial 48-VQFN (7x7) | TLV320AIC29IRGZR.pdf | |
| MXD1210EPA+ | IC CNTRLR NVRAM 8-DIP | MXD1210EPA+.pdf | |
| ADE7854AACPZ | IC ENERGY METERING 3PH 40LFCSP | ADE7854AACPZ.pdf | |
| ISL6152CB-T | Hot Swap Controller 1 Channel -48V, VoIP 14-SOICN | ISL6152CB-T.pdf | |
| VB029SP6-E | IC COIL DRIVER PAR 10POWERSO | VB029SP6-E.pdf | |
| BD45335G-TR | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 5-SSOP | BD45335G-TR.pdf | |
| SCY1751FCCAT1G | IC CHARGE PUMP DIVIDER | SCY1751FCCAT1G.pdf | |
| ZXCL400H5TA | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 4V 150mA SC-70-5 | ZXCL400H5TA.pdf |