| Manufacturer Part Number: | UH6PJ-M3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 600V 6A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | UH6PJ-M3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-UH6PJ-M3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 6A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 3V @ 6A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 45ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | 30pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | UH6PJ-M3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
UH6PJ-M3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of UH6PJ-M3/86A is new and unused, you can buy UH6PJ-M3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for UH6PJ-M3/86A.
| DSTF30120C | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 120V 15A Through Hole TO-220-3 Isolated Tab | DSTF30120C.pdf | |
| MUR415RLG | DIODE GEN PURP 150V 4A AXIAL | MUR415RLG.pdf | |
| STPS20M120STN | DIODE SCHOTTKY 120V 20A TO220AB | STPS20M120STN.pdf | |
| ALD810019SCLI | MOSFET QUAD SAB 1.9V EE 16SOIC | ALD810019SCLI.pdf | |
| AD7904BRU | 8 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 1 SAR 16-TSSOP | AD7904BRU.pdf | |
| MB95F613HPMC-G-SNE2 | F²MC-8FX F²MC-8FX MB95610H Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 12KB (12K x 8) FLASH 80-LQFP (12x12) | MB95F613HPMC-G-SNE2.pdf | |
| ADUC7038WBCPZ-RL | IC MCU ARM7 | ADUC7038WBCPZ-RL.pdf | |
| MC9S08GT32ACBE | S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 32KB (32K x 8) FLASH 42-PSDIP | MC9S08GT32ACBE.pdf | |
| XPC850DSLVR50BU | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 50MHz 256-PBGA (23x23) | XPC850DSLVR50BU.pdf | |
| M2S010-1VF256 | ARM® Cortex®-M3 System On Chip (SOC) IC SmartFusion®2 FPGA - 10K Logic Modules 256KB 64KB 166MHz 256-BGA (17x17) | M2S010-1VF256.pdf | |
| TAS1020BPFB | USB Controller USB 1.1 I²C Interface 48-TQFP (7x7) | TAS1020BPFB.pdf | |
| MC14070BDR2G | XOR (Exclusive OR) IC 4 Channel 14-SOIC | MC14070BDR2G.pdf | |
| AS4C2M32SA-6TINTR | IC SDRAM 64M 2MX32 86TSOP | AS4C2M32SA-6TINTR.pdf | |
| CY62168G30-45BVXIT | IC SRAM 16MBIT 45NS 48VFBGA | CY62168G30-45BVXIT.pdf | |
| IXDF404PI | IC MOSFET DRIVER LS 4A DUAL 8DIP | IXDF404PI.pdf |