| Manufacturer Part Number: | UH6PJ-M3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 600V 6A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | UH6PJ-M3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-UH6PJ-M3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 6A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 3V @ 6A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 45ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | UH6PJ-M3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
UH6PJ-M3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of UH6PJ-M3/87A is new and unused, you can buy UH6PJ-M3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for UH6PJ-M3/87A.
| PDTC123EU,115 | TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT323 | PDTC123EU,115.pdf | |
| FDB088N08 | MOSFET N-CH 75V 75A D2PAK | FDB088N08.pdf | |
| AD976ABRSZRL | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 28-SSOP | AD976ABRSZRL.pdf | |
| Z8674312ASG | Z8 Z8® Microcontroller IC 8-Bit 12MHz 8KB (8K x 8) OTP 44-QFP (10x10) | Z8674312ASG.pdf | |
| SY88943VKC | Limiting Postamplifier IC Optical Networks 10-MSOP | SY88943VKC.pdf | |
| 74AHCT164PW,112 | IC 8BIT SHIFT REGISTER 14-TSSOP | 74AHCT164PW,112.pdf | |
| ADG3308BCPZ-REEL7 | Voltage Level Translator Bidirectional 1 Circuit 8 Channel 50Mbps 20-LFCSP-WQ (4x4) | ADG3308BCPZ-REEL7.pdf | |
| XC6123D525MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6123D525MR-G.pdf | |
| LM2586SX-3.3 | Boost, Flyback, Forward Converter Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 3A (Switch) TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA | LM2586SX-3.3.pdf |