| Manufacturer Part Number: | UHB10FT-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9897 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 300V 10A TO263AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | UHB10FT-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-UHB10FT-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 300V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 35ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 300V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | TO-263AB | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | UHB10FT-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
UHB10FT-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of UHB10FT-E3/4W is new and unused, you can buy UHB10FT-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for UHB10FT-E3/4W.
| SS29HE3/5BT | Diode Schottky 90V 1.5A Surface Mount DO-214AA (SMB) | SS29HE3/5BT.pdf | |
| SKY16602-632LF | RF Diode PIN - Single 20V 50mA 12W 2-MLP (2.3x2.3) | SKY16602-632LF.pdf | |
| 2SA1313-Y,LF | TRANS PNP 50V 0.5A SMINI | 2SA1313-Y,LF.pdf | |
| SBSS84LT1G | MOSFET P-CH 50V 0.13A SOT-23 | SBSS84LT1G.pdf | |
| DS17285E-3 | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 2KB Parallel 28-TSSOP (0.465", 11.80mm Width) | DS17285E-3.pdf | |
| MC56F8006VLF | 56800E 56F8xxx Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 16KB (8K x 16) FLASH 48-LQFP (7x7) | MC56F8006VLF.pdf | |
| TMS320F2812PGFQ | C28x C2000™ C28x Fixed-Point Microcontroller IC 32-Bit 150MHz 256KB (128K x 16) FLASH 176-LQFP (24x24) | TMS320F2812PGFQ.pdf | |
| PIC16LF819T-I/SSTSL | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 20-SSOP | PIC16LF819T-I/SSTSL.pdf | |
| MPC564MZP66R2 | PowerPC MPC5xx Microcontroller IC 32-Bit 66MHz 512KB (512K x 8) FLASH 388-PBGA (27x27) | MPC564MZP66R2.pdf | |
| MAX4936CTN+ | IC TRANSMIT/RCVR SWITCH 56-TQFN | MAX4936CTN+.pdf | |
| SN74CBT16244DL | Bus Switch 4 x 1:1 48-SSOP | SN74CBT16244DL.pdf | |
| IDT71P79804S167BQI8 | IC SRAM 18MBIT 167MHZ 165CABGA | IDT71P79804S167BQI8.pdf | |
| L6924D | IC BATTERY CHARGER SYS 16-VFQFPN | L6924D.pdf | |
| DRV102TG3 | IC POWER DRIVER PWM TO220-7 | DRV102TG3.pdf | |
| ISL8002FRZ-T | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 2A 8-WFDFN Exposed Pad | ISL8002FRZ-T.pdf |