| Manufacturer Part Number: | UHB10FT-E3/8W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 300V 10A Surface Mount D2PAK |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | UHB10FT-E3/8W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-UHB10FT-E3/8W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 300V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 35ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 300V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | D2PAK | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | UHB10FT-E3/8W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
UHB10FT-E3/8W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of UHB10FT-E3/8W is new and unused, you can buy UHB10FT-E3/8W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for UHB10FT-E3/8W.
| BYC10-600CT,127 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 600V 10A Through Hole TO-220-3 | BYC10-600CT,127.pdf | |
| ER3M-TP | DIODE GEN PURP 1KV 3A DO214AB | ER3M-TP.pdf | |
| UMG7NTR | TRANS 2NPN PREBIAS 0.15W UMT5 | UMG7NTR.pdf | |
| BSP110,115 | MOSFET N-CH 100V 520MA SOT223 | BSP110,115.pdf | |
| MAX517AESA+T | 8 Bit Digital to Analog Converter 1 8-SOIC | MAX517AESA+T.pdf | |
| LFE2-20E-7FN672C | IC FPGA 402 I/O 672FBGA | LFE2-20E-7FN672C.pdf | |
| ISD5108EYI | Voice Record/Playback IC Multiple Message 4 Min 22 Sec ~ 8 Min 44 Sec I²C 28-TSOP | ISD5108EYI.pdf | |
| 74LV06AS14-13 | Inverter IC 6 Channel Open Drain 14-SO | 74LV06AS14-13.pdf | |
| CAT93C56VP2I-GT3 | IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8TDFN | CAT93C56VP2I-GT3.pdf | |
| M95040-WMN6P | IC EEPROM 4KBIT 10MHZ 8SO | M95040-WMN6P.pdf | |
| UCC3809P-1 | Converter Offline Boost, Buck, Flyback, Forward Topology 1MHz 8-VSSOP | UCC3809P-1.pdf | |
| TOP257PG | Converter Offline Flyback Topology 66kHz DIP-8C | TOP257PG.pdf | |
| PAM2306AYPCB | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.2V, 1.5V 2 Output 1A 12-WFDFN Exposed Pad | PAM2306AYPCB.pdf | |
| MAX1963AEZT120+T | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2V 300mA TSOT-23-6 | MAX1963AEZT120+T.pdf |