| Manufacturer Part Number: | UHF5JT-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 600V 8A Through Hole ITO-220AC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | UHF5JT-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-UHF5JT-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 8A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 3V @ 5A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 40ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab | |
| Supplier Device Package | ITO-220AC | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | UHF5JT-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
UHF5JT-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of UHF5JT-E3/4W is new and unused, you can buy UHF5JT-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for UHF5JT-E3/4W.
| MBR120200CTR | Diode Array 1 Pair Common Anode Schottky 200V 60A Chassis Mount Twin Tower | MBR120200CTR.pdf | |
| NTTFS4840NTWG | MOSFET N-CH 30V 4.6A 8WDFN | NTTFS4840NTWG.pdf | |
| 2309A-1HDCG8 | IC CLK BUFFER ZD 3.3V 16-SOIC | 2309A-1HDCG8.pdf | |
| MPC92433AE | IC SYNTHESIZER LVPECL 48-LQFP | MPC92433AE.pdf | |
| 8N4SV75KC-0167CDI8 | VCXO IC 98MHz 6-CLCC | 8N4SV75KC-0167CDI8.pdf | |
| PIC18C442-E/L | PIC PIC® 18C Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 16KB (8K x 16) OTP 44-PLCC (16.59x16.59) | PIC18C442-E/L.pdf | |
| AT91FR40162SB-CU | ARM7® AT91 Microcontroller IC 16/32-Bit 75MHz 2MB (1M x 16) FLASH 121-BGA (10x10) | AT91FR40162SB-CU.pdf | |
| MPC862TVR66B | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 66MHz 357-PBGA (25x25) | MPC862TVR66B.pdf | |
| MAX3969ETP+ | Limiting Amplifier IC Optical Networks 20-TQFN (4x4) | MAX3969ETP+.pdf | |
| TLV3402IDGKR | Comparator General Purpose CMOS, Open-Drain 8-VSSOP | TLV3402IDGKR.pdf | |
| N74F5074D,602 | IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC | N74F5074D,602.pdf | |
| UCC2580N-2G4 | Converter Offline Flyback, Forward Topology 16-PDIP | UCC2580N-2G4.pdf | |
| LM5110-1SD | IC DRIVER DUAL 5A NEG VOUT 10SON | LM5110-1SD.pdf | |
| TPS61161QDRVRQ1 | LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) PWM Dimming 700mA (Switch) 6-SON (2x2) | TPS61161QDRVRQ1.pdf | |
| LM3557SD-2/NOPB | LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) 800mA (Switch) 8-WSON (3x3) | LM3557SD-2/NOPB.pdf |