| Manufacturer Part Number: | ULN2004A |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays |
| Available Quantity: | 13627 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS 7NPN DARL 50V 0.5A 16DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ULN2004A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ULN2004A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | ULN2004 View All Specifications | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | NPN Transistor Arrays | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | 7 NPN Darlington | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 500mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 50V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.6V @ 500µA, 350mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | - | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 1000 @ 350mA, 2V | |
| Power - Max | - | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 16-DIP (0.300", 7.62mm) | |
| Supplier Device Package | 16-DIP | |
| Standard Package | 25 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ULN2004A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ULN2004A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of ULN2004A is new and unused, you can buy ULN2004A STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ULN2004A.
| VS-42CTQ030STRRHM3 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 30V 20A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | VS-42CTQ030STRRHM3.pdf | |
| BB187,135 | DIODE VHF VAR CAP 32V SOD523 | BB187,135.pdf | |
| STP11NK40ZFP | MOSFET N-CH 400V 9A TO-220FP | STP11NK40ZFP.pdf | |
| C8051F065-GQ | 8051 C8051F06x Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | C8051F065-GQ.pdf | |
| MB90F549GPFV-GSE1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90545G Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MB90F549GPFV-GSE1.pdf | |
| M30262F8GP#U3 | M16C/60 M16C™ M16C/Tiny/26 Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 64KB (64K x 8) FLASH 48-LFQFP (7x7) | M30262F8GP#U3.pdf | |
| 74LVC2GU04GV-Q100, | Inverter IC 2 Channel 6-TSOP | 74LVC2GU04GV-Q100,.pdf | |
| FSTD16211MTDX | Bus Switch 12 x 1:1 56-TSSOP | FSTD16211MTDX.pdf | |
| M95080-DRMN8TP/K | IC EEPROM 8KB SPI BUS 8SOIC | M95080-DRMN8TP/K.pdf | |
| IS61QDB44M18A-300M3L | IC SRAM 72MB 300MHZ 165BGA | IS61QDB44M18A-300M3L.pdf | |
| MAX6727AKAZWD3+T | Supervisor Open Drain or Open Collector 3 Channel SOT-23-8 | MAX6727AKAZWD3+T.pdf | |
| ADR392WBUJZ-R7 | Series Voltage Reference IC ±0.12% 5mA SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 | ADR392WBUJZ-R7.pdf | |
| TPS64200DBVT | Buck Regulator Positive or Negative Output Step-Down DC-DC Controller IC SOT-23-6 | TPS64200DBVT.pdf |