| Manufacturer Part Number: | ULN2802A |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays |
| Available Quantity: | 10033 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS 8NPN DARL 50V 0.5A 18DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ULN2802A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ULN2802A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | ULN2802A View All Specifications | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | NPN Transistor Arrays | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | 8 NPN Darlington | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 500mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 50V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.6V @ 500µA, 350mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | - | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 1000 @ 350mA, 2V | |
| Power - Max | 2.25W | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 18-DIP (0.300", 7.62mm) | |
| Supplier Device Package | 18-DIP | |
| Standard Package | 20 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ULN2802A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ULN2802A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of ULN2802A is new and unused, you can buy ULN2802A STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ULN2802A.
| MBR3040PT | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 40V 30A Through Hole TO-3P-3, SC-65-3 | MBR3040PT.pdf | |
| SS34HE3/57T | Diode Schottky 40V 3A Surface Mount DO-214AB, (SMC) | SS34HE3/57T.pdf | |
| HBAT-5402-TR1 | RF Diode Schottky - 1 Pair Series Connection 30V 220mA 250mW SOT-23-3 | HBAT-5402-TR1.pdf | |
| ZM4745A-GS08 | Zener Diode 16V 1W ±5% Surface Mount DO-213AB | ZM4745A-GS08.pdf | |
| 2SD2679T100 | TRANS NPN 30V 2A MPT3 | 2SD2679T100.pdf | |
| UNR911LJ0L | TRANS PREBIAS PNP 125MW SSMINI3 | UNR911LJ0L.pdf | |
| IXFN150N15 | MOSFET N-CH 150V 150A SOT-227 | IXFN150N15.pdf | |
| AD5252BRU100-RL7 | Digital Potentiometer 100k Ohm 2 Circuit 256 Taps I²C Interface 14-TSSOP | AD5252BRU100-RL7.pdf | |
| LFE2M35E-5FN484I | IC FPGA 303 I/O 484FBGA | LFE2M35E-5FN484I.pdf | |
| PIC10F320-E/MC | PIC PIC® 10F Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 448B (256 x 14) FLASH 8-DFN (2x3) | PIC10F320-E/MC.pdf | |
| XC886LM8FFA5VACKXUMA1 | XC800 XC8xx Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 32KB (32K x 8) FLASH | XC886LM8FFA5VACKXUMA1.pdf | |
| PI3USB103ZLEX | IC USB SWITCH HS 10TQFN | PI3USB103ZLEX.pdf | |
| MAX9921AUB/V+T | IC HALL EFFECT SENSOR DL 10UMAX | MAX9921AUB/V+T.pdf | |
| MC33793DR2 | IC DSI SLAVE FOR R-SENSE 16-SOIC | MC33793DR2.pdf | |
| TLV2432IDR | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | TLV2432IDR.pdf |