| Manufacturer Part Number: | ULN2803A |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays |
| Available Quantity: | 13832 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS 8NPN DARL 50V 0.5A 18DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ULN2803A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ULN2803A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | ULN2803A View All Specifications | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | NPN Transistor Arrays | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | 8 NPN Darlington | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 500mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 50V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.6V @ 500µA, 350mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | - | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 1000 @ 350mA, 2V | |
| Power - Max | 2.25W | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 18-DIP (0.300", 7.62mm) | |
| Supplier Device Package | 18-DIP | |
| Standard Package | 20 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ULN2803A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ULN2803A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of ULN2803A is new and unused, you can buy ULN2803A STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ULN2803A.
| S2A-M3/5BT | DIODE GPP 1.5A 50V DO-214AA | S2A-M3/5BT.pdf | |
| 1N4762ATA | Zener Diode 82V 1W ±5% Through Hole DO-41 | 1N4762ATA.pdf | |
| 1N967B | Zener Diode 18V 500mW ±5% Through Hole DO-7 | 1N967B.pdf | |
| STD20NF10T4 | MOSFET N CH 100V 25A DPAK | STD20NF10T4.pdf | |
| HUF76407D3 | MOSFET N-CH 60V 12A IPAK | HUF76407D3.pdf | |
| 8N3Q001EG-0033CDI8 | Clock Oscillator IC 100MHz, 125MHz, 156.25MHz, 250MHz 10-CLCC | 8N3Q001EG-0033CDI8.pdf | |
| MCP41050T-E/SN | Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 256 Taps SPI Interface 8-SOIC | MCP41050T-E/SN.pdf | |
| EP20K300EQC240-3 | IC FPGA 152 I/O 240QFP | EP20K300EQC240-3.pdf | |
| R5F104MKGFA#50 | RL78 RL78/G14 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 384KB (384K x 8) FLASH 80-LQFP (14x14) | R5F104MKGFA#50.pdf | |
| MAX4620EUD+ | 4 Circuit IC Switch 1:1 70 Ohm 14-TSSOP | MAX4620EUD+.pdf | |
| TLV320AIC15IDBTR | Voice-Band Interface 16 b Serial 30-TSSOP | TLV320AIC15IDBTR.pdf | |
| SN74ALS09N | AND Gate IC 4 Channel Open Collector 14-PDIP | SN74ALS09N.pdf | |
| 74AUP2G14GN,132 | Inverter IC 2 Channel Schmitt Trigger 6-XSON, SOT1115 (0.9x1) | 74AUP2G14GN,132.pdf | |
| S29AL008J70BFN020 | IC FLASH MEM 8MBIT 48FBGA | S29AL008J70BFN020.pdf | |
| 70V35S25PF | IC SRAM 144KBIT 25NS 100TQFP | 70V35S25PF.pdf |