| Manufacturer Part Number: | ULN2804A |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays |
| Available Quantity: | 12051 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS 8NPN DARL 50V 0.5A 18DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ULN2804A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ULN2804A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | ULN2804A View All Specifications | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | NPN Transistor Arrays | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | 8 NPN Darlington | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 500mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 50V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.6V @ 500µA, 350mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | - | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 1000 @ 350mA, 2V | |
| Power - Max | 2.25W | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 18-DIP (0.300", 7.62mm) | |
| Supplier Device Package | 18-DIP | |
| Standard Package | 20 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ULN2804A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ULN2804A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of ULN2804A is new and unused, you can buy ULN2804A STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ULN2804A.
| 1N2975RB | Zener Diode 11V 10W ±5% Chassis, Stud Mount DO-213AA | 1N2975RB.pdf | |
| DDTC143ZE-7-F | TRANS PREBIAS NPN 150MW SOT523 | DDTC143ZE-7-F.pdf | |
| MK5811ASLF | IC CLK GENERATOR LOW EMI 8-SOIC | MK5811ASLF.pdf | |
| LTC2645CMS-L8#PBF | 8 Bit Digital to Analog Converter 4 16-MSOP | LTC2645CMS-L8#PBF.pdf | |
| M2GL060-VFG400 | IC FPGA 207 I/O 400VFBGA | M2GL060-VFG400.pdf | |
| M2GL090TS-1FG484M | IC FPGA 267 I/O 484FBGA | M2GL090TS-1FG484M.pdf | |
| AT32UC3C2128C-Z2UR | AVR AVR®32 UC3 C Microcontroller IC 32-Bit 66MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-QFN (9x9) | AT32UC3C2128C-Z2UR.pdf | |
| TM4C1230E6PMT7R | ARM® Cortex®-M4F Tiva™ C Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | TM4C1230E6PMT7R.pdf | |
| SP490EEP-L | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 8-PDIP | SP490EEP-L.pdf | |
| MAX3241EEUI+T | 3/5 Transceiver Full RS232 28-TSSOP | MAX3241EEUI+T.pdf | |
| CAV24C08YE-GT3 | IC EEPROM 8KBIT 400KHZ 8TSSOP | CAV24C08YE-GT3.pdf | |
| IS61LV6416-10TLI | IC SRAM 1MBIT 10NS 44TSOP | IS61LV6416-10TLI.pdf | |
| ISL6610AIBZ-T | IC MOSFET DRVR DUAL SYNC 14-SOIC | ISL6610AIBZ-T.pdf | |
| TPS24712DGS | Hot Swap Controller 1 Channel General Purpose 10-VSSOP | TPS24712DGS.pdf | |
| TC649BEPA | Motor Driver Parallel 8-PDIP | TC649BEPA.pdf |