| Manufacturer Part Number: | ULN2805A |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS 8NPN DARL 50V 0.5A 18DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ULN2805A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ULN2805A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | 8 NPN Darlington | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 500mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 50V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.6V @ 500µA, 350mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | - | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 1000 @ 350mA, 2V | |
| Power - Max | 2.25W | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 18-DIP (0.300", 7.62mm) | |
| Supplier Device Package | 18-DIP | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ULN2805A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ULN2805A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of ULN2805A is new and unused, you can buy ULN2805A STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ULN2805A.
| G3SBA20L-E3/45 | DIODE GPP 1PH 4A 200V GBU | G3SBA20L-E3/45.pdf | |
| MBRT500150R | Diode Array 1 Pair Common Anode Schottky 150V 250A Chassis Mount Three Tower | MBRT500150R.pdf | |
| MMBZ5248BW-7 | Zener Diode 18V 200mW ±5% Surface Mount SOT-323 | MMBZ5248BW-7.pdf | |
| BZD27C43P-HE3-18 | Zener Diode 43V 800mW Surface Mount DO-219AB (SMF) | BZD27C43P-HE3-18.pdf | |
| MAX5215GUA+T | 14 Bit Digital to Analog Converter 1 8-uMAX | MAX5215GUA+T.pdf | |
| PIC16F684T-I/SL | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 14-SOIC | PIC16F684T-I/SL.pdf | |
| IDT79RV4650-150DP | MIPS-I Microprocessor IC - 1 Core, 64-Bit 150MHz 208-PQFP (28x28) | IDT79RV4650-150DP.pdf | |
| SN65HVD24D | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC | SN65HVD24D.pdf | |
| 89HPES5T5ZBBCG | Switch Interfacing Interface 196-CABGA (15x15) | 89HPES5T5ZBBCG.pdf | |
| ISD2532PY | Voice Record/Playback IC Multiple Message 32 Sec Pushbutton 28-DIP | ISD2532PY.pdf | |
| LM2902DTBR2 | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-TSSOP | LM2902DTBR2.pdf | |
| 72V231L15PFGI | IC FIFO SYNC 2048X9 15NS 32-TQFP | 72V231L15PFGI.pdf | |
| NLVHC74ADR2 | IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC | NLVHC74ADR2.pdf | |
| S-1721A2020-I6T1U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 2V, 2V 150mA SNT-6A | S-1721A2020-I6T1U.pdf |