| Manufacturer Part Number: | ULQ2003A |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays |
| Available Quantity: | 13808 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS 7NPN DARL 50V 0.5A 16DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ULQ2003A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ULQ2003A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | ULQ2003 View All Specifications | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | NPN Transistor Arrays | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | 7 NPN Darlington | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 500mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 50V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.6V @ 500µA, 350mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | - | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 1000 @ 350mA, 2V | |
| Power - Max | - | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 16-DIP (0.300", 7.62mm) | |
| Supplier Device Package | 16-DIP | |
| Standard Package | 25 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ULQ2003A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ULQ2003A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of ULQ2003A is new and unused, you can buy ULQ2003A STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ULQ2003A.
| AK 06V1 | DIODE SCHOTTKY 60V 700MA AXIAL | AK 06V1.pdf | |
| VS-8EWF06STRPBF | Diode Standard 600V 8A Surface Mount D-PAK (TO-252AA) | VS-8EWF06STRPBF.pdf | |
| AO4619 | MOSFET N/P-CH 30V 8-SOIC | AO4619.pdf | |
| CSD25484F4T | MOSFET P-CH 20V 2.5A 3PICOSTAR | CSD25484F4T.pdf | |
| BSP296L6327HTSA1 | MOSFET N-CH 100V 1.1A SOT-223 | BSP296L6327HTSA1.pdf | |
| MSP430F6720AIPNR | CPUXV2 MSP430F6xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 16KB (16K x 8) FLASH 80-LQFP (12x12) | MSP430F6720AIPNR.pdf | |
| R5F5630DCDLK#U0 | RX RX600 Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 1.5MB (1.5M x 8) FLASH 145-TFLGA (7x7) | R5F5630DCDLK#U0.pdf | |
| M37545G6GP#W4 | 740 740/38000 Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 24KB (24K x 8) QzROM 32-LQFP | M37545G6GP#W4.pdf | |
| LT1739IFE#PBF | 2/0 Driver xDSL 20-TSSOP-EP | LT1739IFE#PBF.pdf | |
| SN74HC4020DRG4 | IC COUNTER BINARY 14BIT 16SOIC | SN74HC4020DRG4.pdf | |
| 74F377PC | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP | 74F377PC.pdf | |
| LT1076HVIR#TRPBF | Buck, Boost, Flyback Switching Regulator IC Positive or Negative Adjustable 2.5V 1 Output 2A (Switch) TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA | LT1076HVIR#TRPBF.pdf | |
| AP139-33WL-7 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 300mA SOT-25 | AP139-33WL-7.pdf |